Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

21.Yüzyılda Teknolojisiz Yaşam Mümkün Mü?

21.Yüzyılda Teknolojisiz Yaşam Mümkün Mü?
Ahmet Berkay Karakaş

Amishler, dünyada yaşanan tüm gelişmelere rağmen, merkezine İncili alarak bir toplumu güncelden soyutlamanın imkansız olmadığını gösteriyor.


Amishlik ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yoğunlaşmış, tutucu bir Hıristiyan mezhebidir. Bu topluluk köklerini Hollanda, Almanya, Fransa ve İsviçre’den 18.yy’da göç eden insanlardan alır. Basit bir yaşama inanan bu insanlar, dini inanışları yüzünden kendilerini toplumdan ayırırlar. 249 bin nüfusa ulaşan bu topluluk, hayatlarımızın tekenolojiye adeta muhtaç hale geldiği şu günlerde, eski bir yaşam tarzının sürdürülebileceğini gösteriyor.

Bu toplumu ilginç kılan özelliklerinden bazılarını sıralayacak olursak; Amishler elektrik, otomobil, telefon kullanmazlar. Toplumdan bağımsız bir hayat biçimi benimsedikleri için orduya katılmazlar. Amishlerin çocukları 8.sınıftan sonra devlet okullarından ayrılıp evde eğitim görmeye başlarlar. Amish inancından olanlar başka mezhepten veya dinden biriyle evlenmez. Ayrıca sadece salı ve perşembe günleri evlenebilirler. Erkekler evlendikten sonra sakallarını kesmez. Kadınlar da saçlarını.

Modern tıpla ilgili hiçbir gelişmeyi kabul etmezler. Doğum kontrolünü de içeren bu kural, Amishlerin hızlı çoğalmasına yol açıyor. Amish Topluluğu şu anda Amerika’nın en hızlı büyüyen demografik gruplarından biri (yaklaşık 150bin kişi). Bir Amish ailesinde ortalama 7 çocuk var. Temel geçimlerini tarımdan ve ‘patchwork’ denilen el işi eşyalardan sağlıyorlar. Hayata karşı tutucu tavırları sanatsal alanlara da yansıtan bu toplulukta, müzik aleti çalmak yasaktır ve fotoğraf çektirmiyorlar. Buna paralel olarak oyuncak bebeklerin yüzü yoktur.

ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

Amishlerin yaşam biçimini mantıklı buluyor musun ?

Amishlerin en önemli özelliklerinden biri olan teknolojiyi etmeleri bizim onların hayatlarını zor ve karmaşık görmemize sebep oluyor; ancak onlar aslında sadece insanoğlunun yaratılışında olan ihtiyaçları çoğu zaman bizden farklı şekilde karşılıyorlar ve teknolojinin eksikliğini hissetmiyorlar. Bunu basitçe örneklendirecek olursak; yemeğini ilkel yöntemlerle ateş yakıp pişiren, hiç ocak kullanmamış biri ocağın eksikliğini duymaz yahut internetten bihaber olan bir birey, interneti kullanan bir bireyin internetsiz kaldığında hissettiği boşluğu yaşamaz. Yani bana göre yaşam tarzları onları zorlasa da Amishlerin meslek grubu dahil kuralları belirli olan bu hayatları bizim karmaşık hayatlarımızın yanında oldukça kolay kalmaktadır.

Elif Bekler / Psikoloji 1.Sınıf

Teknolojiden uzakta sadece tarım yaparak yaşamak ister miydin ?

Kesinlikle. Stresten ve kalabalıktan uzakta yaşıyor olurdum. Kent yaşamında ne kadar ilerlersek ilerleyelim, kendimizi tatmin olmuş hissetmiyoruz. Ancak bu toplulukta, yiyeceklerimi de kendim üreterek, hem bir şeyler üretmenin keyfine hem de sağlıklı bir yaşama kavuşurdum. Kısaca karmaşadan, sadeliğe geçiş yapmış olurdum.

Cansu Şener / Çeviribilim 1.Sınıf

Teknolojisiz bir hayat düşünebiliyor musun?

Teknoloji çağın en büyük nimeti bence. Ben bu topluluk içinde yaşayamazdım. En basitinden telefonsuz bir hayat düşünemem. Her ne kadar insan hayatına yeni de girmiş olsa, cep telefonu benim için hayatın bir parçası oldu. Ancak fotoğraflarına baktığımda topluluk ilgimi çekmiyor değil.

Ela Özler / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik 1.Sınıf

Ahmet Berkay KARAKAŞ

berkay.karakas1@gmail.com

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic