Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın Ardından

Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın Ardından

| On 07, Eki 2013

Günlerce hatta aylarca Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı bekledik. Çoğumuzun madalya alacağımıza hatta şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olduğumuza dair inancı, ilk turda elenmemizle tam bir hüsrana dönüştü. Turnuvayı 4 yenilgi 1 galibiyet ile 17. olarak bitirerek tarihimizin en kötü sonuçlarından birini aldık.


Cenk Akyol’un siyasi görüşleri yüzünden takıma alınmadığının iddia edildiği, Hidayet Türkoğlu’nun en kötü turnuvasını geçirdiği, 2014 Dünya Basketbol Şampiyonasına katılamama tehlikesine yol açan ve Tanjevic’in istifasıyla yeni bir boyut kazanan bu çalkantılı dönem hakkındaki görüşleri okuldaki öğrencilerden dinledik.

ANKET

Başarısızlığın sorumlusu sizce kim?

Teknik heyet %48

Federasyon %28

Oyuncular %24


Takımın başına kim geçmeli?

Oktay Mahmudi %40

Ergin Ataman %32

Erman Kunter %16

Aydın Örs %12

2014 Dünya Basketbol Şampiyonasına katılabilecek miyiz?

Evet %44

Hayır %56

Şampiyonadaki en kötü oyuncu kimdi?

Hidayet Türkoğlu %48

Semih Erden %20

Emir Predzic %12

Sinan Güler %8

Ömer Aşık %8

Ersan İlyasova %4


Turnuvada en çok kimi görmek isterdiniz?

Kerem Tunçeri %44

Ömer Onan %44

Cenk Akyol %12

ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

Milli takım 2014 Dünya Basketbol Şampiyonasına katılabilirse sizce başarılı olabilir mi?

Canan Kamışlı, Kimya Mühendisliği, 1.sınıf

Takım EuroBasket 2013’ü tek galibiyetle bitirdi ve gruptan çıkamadı. Kesin gözüyle bakılan galibiyetler dahi alınamadı. Yenilgiler federasyonun hatası ya da doping iddialarının verdiği zarar olarak görüldü genelde. Bu tartışılır fakat herkesin net olarak gördüğü şey basketbol milli takımımızın ciddi anlamda takım olarak oynayamamasıydı. Buna sebep olan her neyse tamir edilmeden Dünya Şampiyonası’nda şansımız olduğunu düşünmüyorum.

Bir basketbol ekolü haline gelmemiz mümkün mü?

Mert Ateş, Makine Mühendisliği 1.sınıf

Basketbol ekolü olmak o kadar kolay bir şey değil Slavlara bakacak olursak bunun en iyi örneğini görmüş oluruz. Ekol olmamız için gerekli olan ilk şart kendi oyun stilimizi kendi oyun kurallarımızı benimsememiz ve oynadığımız her takıma bunu benimsetmemiz. Ekol olmak çok başarı getirmekten çok bir şeyin en iyisini yapmaktan geçiyor bence basketbolda. Zaten o işi iyi yapınca şampiyonluk ve madalya kendiliğinden geliyor.

Milli takımın Avrupa Şampiyonası’ndaki başarısızlığının sebebi sizce ne?

Ege Güçlü Asan, Ekonomi, 1.sınıf

Başarısızlıkta bence hem oyuncuların hem federasyonun hem de teknik heyetin payı var. Oyuncu seçiminde yapılan hatalar, federasyonun ve teknik heyetin başarısızlığını kabullenmesi ve oyuncuların ruhsuzluğu bu başarısızlığı tetikledi. Turnuva öncesi yapılan hazırlık maçlarında zaten bu başarısızlığın geleceği belliydi.

Onur Çiçek

 

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic