Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Baskıya, Şiddete, Savaşa Karşı Şarkı Söyleyen Kadınlar Performansı 23 Kasım’da

Baskıya, Şiddete, Savaşa Karşı Şarkı Söyleyen Kadınlar Performansı 23 Kasım’da

| On 21, Kas 2016

Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü ve Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü ortaklığında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında 23 Kasım Çarşamba günü 17:30’da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Özger Arnas Salonu’nda “Baskıya, Şiddete ve Savaşa Karşı Şarkı Söyleyen Kadınlar” adı altında bir Sunum-Performans etkinliği düzenlenecek.

BÜKAK ve BÜFK, tüm Boğaziçilileri etkinliğe davet ettikleri metinde şu ifadelere yer verdi;

“Devletin uyguladığı savaş, baskı ve şiddet politikaları Türkiye’de yapılan yeni düzenlemelerle ve özellikle OHAL dönemiyle birlikte her geçen gün artmakta. Anayasal değişiklikler, muhafazakar ve cinsiyetçi politikalar ve yeni yasa önerileri üzerimizdeki baskıyı arttırırken aynı zamanda şiddeti de meşrulaştırmaya devam ediyor. Sıkı yönetimle birlikte kaldırılan birçok hak ve özgürlüklerin yerine getirilen şiddet ve baskı politikalarıyla yaşama hakkımız tehdit altındayken aynı zamanda protesto yasakları fikir ve düşünce özgürlüğümüzü de elimizden alıyor. Bu dönemle birlikte muhalif yayın ve yayım yasakları ve tutuklanan akademisyenlerin, gazetecilerin ve yazarların sayısı da her geçen gün artıyor.

İşte tam da böyle bir baskı döneminde Roza Eskanazi, Nazan Öncel, Fairouz, Tina Turner, Ayşe Şan, Bergen, Googoosh gibi müzisyen kadınların savaşa, şiddete, baskıya karşı şarkılarıyla, sözleriyle nasıl mücadeleler geliştirdiklerini anlatmaya çalışacağız. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası kapsamında onları şarkılarıyla ve sözleriyle hatırlayacağız.”

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic