Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Beyaz Bastonlu Günler

Beyaz Bastonlu Günler

| On 16, Eki 2016

İrem Ege Tuğcu

14-15 Ekim 2016 tarihlerinde bu sene üçüncüsü düzenlenen Beyaz Baston Erişilebilirlik Festivali Boğaziçi Üniversitesi Güney Meydan’da gerçekleştirildi. Renkli etkinlikleriyle ve stantlarıyla iki gün boyunca festival herkesin ilgi odağı oldu.

Engelliliğin kişinin fiziksel engelinden çok toplumun yüklediği anlamlardan kaynaklandığından, toplumdaki kalıplaşmış düzenlemeleri, önyargıları kaldırmak ve erişilebilirliğe dayanan bir altyapı hazırlamak için bu festival fikri ortaya çıkmış. Her stantta erişilebilirliğin ve engelleri kaldırmanın farklı farklı alanlarda mümkün olduğunu gösteren örnekler bulunmakta. Festivalin düzenlenmesi, etkinlik alanının kurulması ve içeriğin belirlenmesi tamamen görme engelliler tarafından hazırlanmış. Başlıca stantlar ise bilişimde erişilebilirlik, tarihe dokunmak, oyun, sesli betimlemeler, koku ve yemek standıydı. En önemli olan nokta ise erişilebilirliği anlatabilmek ve daha fazla insanda farkındalık yaratabilmek.

Teknolojiyle Birlikte Erişilebilen Dünya

Bilişimdeki erişilebilirlik çözümlerini gösteren bilişim standında günlük yaşamda kullandığımız ürünlerin evrensel tasarım hali sunuluyor. Evrensel tasarım ise herkesin ulaşıp erişebileceği uygunlukta olduğu anlamına geliyor. Bu seneki festivalde ise asıl tema sanal gerçeklik. Özellikle de sanal gerçekliğin ses boyutu gösterilmek istenmiş, örneğin özel şekilde kaydedilmiş meditasyon müzikleri sanki bir tapınaktaymışçasına gerçek gibi dinletiliyor. Erişilebilir teknolojiler hayata geçirildiği zaman hem sosyal yaşamda hem de eğitim öğretim hayatında engelliler için önemli bir kolaylık sağlıyor.

Erişilebilir Oyunlar

Hepimizin hayatında yer alan ve sıklıkla oynadığımız oyunlar görme engelli bireyler için yeniden tasarlanmış. Oyun standında ise bu oyunlar tanıtılıyor. Braille alfabesi sayesinde kart oyunları, dokunma duyusunun yardımıyla tavla ve satranç onlara özel dizayn edilmiş. Örneğin siyah ve beyaz olan renk farklılıkları şekillerle sağlanmış.
20161015_151018

Braille Alfabesinin Gücü

Latin alfabesinde, Arap alfabesinde, veyahut Kiril Alfabesinde çizgilerle ifade edilen harfler Brail Alfabesinde noktalarla ifade ediliyor ve kabartma kullanılıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nin her noktasında karşılaşabileceğiniz bu alfabe şekli hayatımızda büyük bir öneme sahip aslında. 6 noktadan oluşan bu alfabe Braille standında özel bir daktilo ile tanıtılıyor.

Tarihe Dokunuyorlar

3. sü düzenlenen Beyaz Baston Erişilebilirlik Festivali’nde iki adet Tarihe Dokunmak temalı stant bulunuyor. Çoğu müzede dokunmanın yasak ve ulaşılmaz olduğu o meşhur eserler, bir çeşit minyatür ve kopyalarla birlikte dokunulabilir hale geliyor. Hem dokunarak, hem de sesli bir şekilde dinleyerek görme engelliler bu eserleri hissedip daha fazla bilgi sahibi olabiliyorlar. Özellikle de bazı eserlerin gerçeklerine erişilebiliyor.

Bir Sanat Olarak Koku

Temel koku esanslarının bulunduğu bu stantta katılımcılar kokuları birleştirip parfüm yapabiliyorlar. Bu standın sorumlusu Eylem Hanım, çocukluğundan beri gerek çiçekleri koklayarak ve suya atarak gerek parfümleri birbirleriyle karıştırarak her zaman kokulara ilgi duymuş ve bu işi çok sevmiş. Sadece hobi için bu işi yapan Eylem Hanım “Koku çok fazla önemsenen bir şey değildir, hobi olarak yapılmaz. Ancak deneysel olarak koku tasarlamak insan için kayda değer ve bambaşka bir şeydir, görselliğin hüküm sürdüğü günümüzde koklayarak bambaşka bir dünyanın kapılarını açarız, koku da bir sanattır.” diyor.
20161015_145750

Çizgilerin Betimi ve Sesli Betimlemeler

Çizgi romanları erişilebilir hale getiren Engelsiz Çizgiler Topluluğunun standında, çizgi romanların betimlemelerinin yapıldığı tanıtımlar bulunuyor. Bu sayede çizgi romanlar tamamen erişilebilir hale geliyor. Sesli Betimleme standında filmler, diziler ve televizyon programları görme engelliler tarafından erişilebilir hale getiriliyor. Buradan kazanılan gelirle de büyük bir kütüphane yapılıyor. Boğaziçi Üniversitesi GETEM’in standında ise bünyesinde gerçekleştirilen uygulamalar anlatılıyor, sesli kitapların bulunduğu bir kütüphane oluşturulmuş ve hatta daha fazla kitap okunabilmesi için gönüllülerini arıyor. Siz de kendi imkanlarınızla GETEM’e başvurarak daha geniş bir kütüphane için kitap seslendirebilirsiniz.

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic