Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Boğaziçi Üniversitesi ‘ne yeni rektör atandı.

Boğaziçi Üniversitesi ‘ne yeni rektör atandı.

| On 12, Kas 2016

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmed Özkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atandı. Prof. Dr. Mehmed Özkan 2016 yılı Ağustos ayından beri Araştırmadan Sorumlu Rektör Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Lisans derecesini de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamlayan Özkan, 1995 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Biomedikal Mühendisliği Enstitü’sünde öğretim görevlisiydi. 12 Kasım 2016 tarihi itibariyle Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü görevini yürütecek olan Prof. Dr. Mehmed Özkan Temmuz ayında yapılan rektörlük seçimlerinde aday olmamıştı.

46749

Boğaziçi Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde gerek öğretim üyeleri gerekse öğrenciler tarafından Rektör atamasının gerçekleşmemesi sebebiyle düzenlenen bir dizi protestoya sahne olmuştu. 1 Kasım 2016 tarihinde, üniversitenin öğretim üyeleri üniversitelerdeki rektör seçimini düzenleyen Kanun Hükmünde Kararneme’nin iptalini talep eden bir protesto gerçekleştirdi. Üniversitenin Güney Kampüsü’nde yapılan basın açıklamasına 440 öğretim görevlisinin büyük çoğunluğu destek verdi.

Bu protesto gösterisinin ardından, Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu (ÖTK)’nun çağrısıyla 8 Kasım günü kampüste toplanan öğrenciler de KHK’nın iptalini ve %86’lık oy oranıyla ikinci kez seçilen mevcut rektör Gülay Barbarasoğlu’nun yeniden atanmasını talep ettiler.
Hep bir ağızdan “Seçilmiş Rektörümüz Atansın” diyen Boğaziçi Üniversitesi ailesinin talebinin ve iradesinin kulak ardı edildiğini söylemek mümkündür.

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic