Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü’nden Üçüncü İlkokul

Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü’nden Üçüncü İlkokul

| On 26, Eki 2016

M. Ömer Kuzucu
Oben Eroğlu

30 yılı aşkındır okulumuzda faaliyet gösteren Yapı Kulübü (BÜYAP) sosyal sorumluluk alanında yaptığı projelerle adını duyurmaya devam ediyor. Ülkemizin eğitim hayatına kazandırdıkları 3. okul geçtiğimiz haftalarda Adıyaman’da ilk ders zilini çaldı. Okulumuz web sitesinde yayınlanan haberin yanı sıra ulusal basında da geniş yankı uyandıran ‘İlkokulumuz’ projesini daha yakından tanımak için Dinamik Gazetesi olarak projenin koordinatörü Eda Tezcan'la röportaj yapalım istedik.


Önce seni tanıyarak başlayalım. Hangi bölümdesin, kulüpte ne tür görevler alıyorsun? Bu projenin neresindesin?

Eda Tezcan, İnşaat Mühendisliği öğrensiyim, ikinci sınıftayım. İlkokulumuz Projesi’nden sorumlu yönetim kurulu üyesiyim. Bu pozisyona geçen sene yazın geldim. Şu an bitirdiğimiz projenin sonlarına yetişerek çalışmaya başladım diyebilirim..

BÜYAP’ı biraz tanıtır mısın? Neler yapıyorsunuz, ne gibi projeleriniz var?

BÜYAP genelde kariyer odaklı bir kulüp. İnşaat mühendislerinin barındığı fakat tek tük başka bölümlerin de olduğu bir kulüp. Bizim aslında aktif üye sayımız az, ama yaptığımız işler ona oranla daha büyük. Kariyer Günleri, Çelik Köprü Yarışması ya da Sivil Kariyer gibi bizim bölümümüzle alakalı etkinlikler yapıyoruz. Bir de İlkokulumuz Projesi var. O daha çok sosyal sorumluluk amaçladığımız bir proje. Küçük küçük sene içinde bir sürü etkinlik yapıyoruz aslında.

İlkokulumuz Projesi’nin temelleri ne zaman atıldı? Geçmişi nedir, ne kadar geriye gidiyor?

Geçmişi şöyle bir altı yedi sene öncesine kadar gidiyor. İlk önce Ağrı’nın Tezeran köyünde bir ilkokul ile başlanmış, bir ek binayla. Sonra Düzce Balatlı’da bir ilkokul yapılıyor. Bu en son yaptığımız da Adıyaman Besni’de bir ilkokul. Bu projenin başlangıcı aslında çok geriye dayanmıyor ama biz daha sık yaparak buna daha çok eğilmek istiyoruz.

İlkokulumuz Projesi’nin genel kapsamından, amaçlarından biri köy okullarının eksik binalarını tamamlamak ve fiziksel eksikliklerini gidermek. Bunun yanında başka ne gibi amaçları var?

Biz oradaki çocukların eğitim ihtiyacını karşılamak istiyoruz, ama giderken de sadece okul yapalım ve bitirelim amacıyla gitmemeye çalışıyoruz. Oradaki insanları mutlu etmeye çalışarak gittik. Oraya elimizden geldiğince yardım götürmeye çalıştık başka şekilde de. İlkokulumuz Projesi’ni daha genişletmek istiyoruz, oradaki çocuklara biraz daha İstanbul’u tanıtmak ya da onlarla hep birlikte başka bir yerlere gitmek gibi olabilir. Onların ufkunu genişletmek için projeler yapmayı planlıyoruz.

Okullara inşaat, onarım desteği sunuyorsunuz. Fakat bu okulları belirlerken nasıl bir yöntem izliyorsunuz, neye göre belirliyorsunuz?

Öncelikle ihtiyacı olan şehirleri tespit edip valilikleriyle görüşüyoruz. Sonra valilikler bize birkaç alternetif sunuyor. Bu alternatiflerden kendimiz gezerek en temelde nerenin daha çok ihtiyacı var okula, nereye yapsak daha çok çocuk faydalanır ve daha işe yarar bir şey yapmış oluruz tarzında bir fizibilite çalışması yaparak karar veriyoruz. Bunu valilikten öğrendiğimiz bilgiler doğrultusunda yapıyoruz.

Hem BÜYAP’ta hem İlkokulumuz Projesi’nde gönüllü olarak çalışılıyor, okul öğrencileri ağırlıklı. Dışarıdan desteğiniz var mı öğrenci veya sosyal faaliyet bazında?

Bizim dışarıdan desteğimiz şöyle olmuş olabilir, Adıyaman’da, orada, iletişime geçmemizi sağlayan kontaklarımız olmuştu, oranın yönetimiyle, valiliğiyle. Bizim oradaki işlerimize yardımcı olan insanlar olmuştu. Onun dışında, öğrenci olarak da bizim kulübün haricinde yardımcı olan öğrenciler de oldu. Bir gönüllülük projesi olduğu için.

İlkokul projesi zannediyoruz daha çok sponsorluklar üzerinden yürüyor. Ne tarz bir yol izleyerek sponsorlara ulaşıyorsunuz veya yardım yapacaklara kendinizi nasıl anlatıyorsunuz?

Biz ilk başta, temeli atarken büyük şirketlerden başlayarak yola çıktık. İşte projemizi anlatıyoruz ve şu an daha önceden bitirdiğimiz projeleri de gösterme imkanımız var. Onları göstererek, İlkokul Projemiz var, yapıyoruz, devamı gelecek şeklinde onlardan yardım alıyoruz. Onlara bir sponsorluk paketi götürüyoruz. İsterlerse istedikleri paketi seçerek yardımcı oluyorlar. Anasponsor ya da altın, gümüş vs. tarzında oluyor. İsterlerse destek veriyorlar, vermezlerse de başka sponsorlar aramaya başlıyoruz. Daha çok sosyal sorumluluk projelerine destek veren şirketlerden başlıyoruz araştırmalarımıza. Bireysel bağışları daha çok sosyal medyada duyurarak almaya çalıştık. Bağış yapmak isteyenlere hesap numarası yoluyla ya da birkaç uygulama açmıştık, öyle ulaşmaya çalıştık.

Sadece inşaat olarak kısıtlamıyorsunuz bu yardımları, genel anlamda yardımlar alıyorsunuz.

Evet, genel yardımlar. Ya da sadece para desteği olarak da sınırlamıyoruz. Mesela birisi demirini karşılayabilir, birisi penceresini karşılayabilir.

Ayni yardımlar da alıyorsunuz.

Evet.

Son projeniz de, Adıyaman’da Besni ilçesindeki okulda, oradaki süreçten biraz bahseder misin? Sen ortalarında dahil oldun sürece ama biraz daha başından alarak anlatır mısın?

Geçen sene, yani 1 Haziran 2015’te, bizim kulübümüzün dört yönetim kurulu üyesi gidip gezmişler çevre köyleri ve en çok ihtiyacı olan köyün Yazıbeydilli köyü olduğunu fark etmişler. Zaten derme çatma bir yerde eğitim görülüyormuş. Oraya karar verilmiş. Sonra inşaat başlıyor ve bir yılı aşkın bir sürede tamamlandı. O da bizim İstanbul’da yaşamamızdan kaynaklı, gidip gelmenin zor olmasından kaynaklı daha çok. Elimizden geldiğince hızlı bitirmeye çalıştık ama sponsorluklarla ilgili sıkıtılar da oldu bazen. Mesela buradan nakliye oluyor, o bile başlı başına çok kolay bir şey değil. Mayıs 2016’ya kadar baya bitmişti. En son olarak da ince işler bu yaz yapıldı. Fayansların döşenmesi, çevre düzenlemesi, sıralar, detaylar yani kaba inşaat bu yaza kadar bitmiş gibiydi. Yazın detaylarıyla uğraşıldı. 17 Ekim’e kadar da yetiştirildi.

Geçen seneler de İlkokulumuz projesi için sanırım yardım gecesi düzenlendi. Besni için de yapıldı mı böyle bir organizasyon?

Böyle bir organizasyon yapılmadı ama planladığımız birkaç şey var bir sonraki okullarımız için düşündüğümüz. Besni’deki okul için okuldan yardım topladık ama daha çok oradaki kırtasiye kıyafet ihtiyaçları için bir yardım olayıydı bu. Bireysel bağışçılara ulaşmaya çalıştık. Ama yardım gecesi tarzında bir şey düzenlemedik. Düzenlemeyi düşündüğümüz birkaç proje var.

Kırtasiye ve kıyafet yardımı için gerekli cevabı bulabildiniz mi hem okul içi hem okul dışından? Amacınıza ulaşabildiniz mi?

Bu yardımı duyurmaya son hafta başladık. Çünkü açılış tarihi kaymakamlıkla, valilikle alakalı olduğu için son ana kadar daha netleştirememiştik. Net olmadan da proje başlatmak istemedik. Biz üç gün içinde tahminimizden çok daha fazla yardım topladık. Arkadaşlarımız sağolsun çok düşünceli ve duyarlı davrandılar, özellikle kırtasiye konusunda. Oradaki ihtiyacın çok büyük bir kısmını kapattık. Bir tek kıyafet konusunda tam kapanmamış olabilir. O da çocuk kıyafetleri. Buradaki kaç insanın çocukluk kıyafetleri yanında. O yüzden bir tek sorun yaşamış olabiliriz ama ilerdeki projelerimizde daha önceden duyurup daha sistemli ilerleyeceğiz. Yardım toplamada okulumuzdan çok destek aldık kısa bir zaman olmasına rağmen.

Okul kurumsal olarak da destekledi değil mi?

Kurumsal olarak da destekleri oldu tabi.

Okullar için bölgelerde keşifler yapılıyor. Genel olarak daha az gelişmiş bölgelerimizde durum nasıl?

Eğitim daha kısıtlı tabi. O açıdan mı soruyorsunuz?

Fiziksel imkanları kastediyorum.

Burada gördüğümüz şeylerin birçoğu oradaki bir köyde yok. Yani biz ihtiyacın olduğunu daha çok tespit ettik. Yani Marmara Bölgesi’ndeki bir yerden daha çok ihtiyacı olduğunu fark ettik. Daha çok yardım sağlayacağımızı düşündüğümüz bir yer ya da yaptığımız yardımın daha çok yerine ulaşacağını düşüneceğimiz bir yer olduğu için. Yani köyler, ulaşılmamış yerler, o yerleri keşfetmek istedik. O yerlerde çalışma yapmak istedik.

Projede illaki sorunlarla karşılaşılmıştır ama böyle canınızı sıkan durumlar oldu mu? Ne gibi zorluklar atlattınız?

Oldu. Çok büyük şeyler değil ama insanla uğraşınca illaki bir anlaşmazlık oluyor ya da illa ki bir zaman denk gelmemesi oluyor. Bir ürün yollayacağız, istediğimiz zaman gitmeme ihtimali elbet oluyor ve köy olduğu için ulaşımı da çok rahat değil. Bizim buradan yollayacağımız nakliye firmasının tam istediğimiz gün gitmeme ihtimali oluyor. Bu tarz küçük aksilikler, gecikmeler yaşadık. Ama böyle çok büyük sorunlarla karşılaşmadık. Yani birkaç canımızı sıkan şey olmuştur ama küçük küçük. Çok bizi etkilemedi.

Mesela sponsor ararken, belki birçok yerden ret aldınız. Motivasyonunuzun kırıldığı zamanlar oldu mu?

Oluyor ama hiç beklemediğiniz bir yerden de yardım gelebiliyor. Kesin gözüyle baktığınız yerden gelmiyor ama hiç beklemediğiniz bir yerden de yardım gelebiliyor. Moralimizin bozulduğu zamanlar oldu. Bir de mesela okul tam yarımken ya da yeni başlanırken inşaat, sponsorun aklında şey de olabilir tabi, nereden bilelim. Gidilecek bir okul olsa belki yardım edecekler ama başlamamış bir projeye o kadar istekli olmayabiliyorlar bazen. O tarz sıkıntılar yaşadık ama hepsini atlattık. Yılmamak önemli olan.

Bir de bürokratik engeller tarafı var. Onlar da problem oldu mu?

Onlar da çok büyük problemler olmadı. Ama açılış tarihi ile ilgili tek bir sıkıntı yaşadık. Biz daha erken açmak isterdik ama yetişmedi, bir tek engel o olmuş olabilir. Tam okullar açıldığında açmak isterdik aslında. Onu yetiştiremedik sadece.

Normalde Eylül’ün 17’sine 19’una inşaat bitmiş durumda mıydı?

Yok. Yine böyle bir ufak tefek şeyler kalmıştı ama biz o ana yetiştirmek istiyorduk. Bir gecikme oldu sadece.

İki taraflı da problem yaşandı
.

Evet.

İlla ki geri dönüşler alıyorsunuzdur. Özellikle okul tarafından haber yapıldı proje, ulusal basında yer aldı. İllaki sizi gururlandırıyordur. Var mı özel olarak aklınızda kalan, hoşunuza giden bir nokta?

Mesela bana birisi mesaj attı, hiç tanımadığım bir insan. Projeyi duymuş, çok sevinmiş. O da Besniliymiş. Hiçbirimiz oradan değiliz. Hiçbirimizin memleketi Adıyaman değil, Güneydoğu bile değil. Hiç alakanız olmayan bir yerle bu kadar ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz tarzında mesajlar aldık. Bizi motive eden şeyler bunlar tabi. Geri dönüş almak güzel. Çevremizden de sürekli, yakınlarımızdan iyi şeyler duyuyoruz. Ama böyle tanımadığımız birinden de duymak güzel oldu.

Biraz da çocuklara gelecek olursak onlar nasıl karşıladılar? Okulları sıfırdan yapıldı, yenilendi. Biraz da çocuklara değinelim.

Onlar çok mutluydu tabi. O köyde daha önce derme çatma bir binada eğitim görüyorlardı, ondan sonrasında taşınıp Sağlık Müdürlüğü’nün onlara tahsis ettiği sağlık ocağı, küçük bir yer;orayı gezdik. O da kötünün iyisi gibi ama duvarları çatlak, alçısı dökülüyor, her şeyi eski. Ondan sonra yeni yapılan okula geçmek. Rahat bir yer, alan olarak geniş, sınıflar, her şey yepyeni. Onlar çok sevinçliydi o yüzden. Açılış gününde zaten hepsi çok mutluydu cidden. Çok net anlaşılıyordu. Yani onlar için çok farklı bir şey oldu. Köylerinde o kadar insan olması, bir şenlik havasında geçmesi mutlu ettiğini düşünüyorum. Biz açılıştan sonra çocuklarla zaman da geçirdik, oyun oynadık, boyama yaptık. Onlarla zaman geçirmek bize de iyi geldi ve onlar da çok mutluydu. Cidden güzel bir iletişim kurduk. Devam ettirmek istiyoruz.

Ben de biraz kendi okul hayatıma bakınca, bizim okulumuzda Avrupa Birliği Projeleri düzenlenirdi. Yurtdışından aşağı yukarı bizim yaşımızda öğrenciler falan gelmişti, yabancı öğretmenler. Hiç unutamadığım anlardandır o hafta. Muhtemelen o çocuklar içinde belki bir ömür boyu unutulmayacak.

Bence de. Hatta benim numaramı da almışlardı. Ben istediğiniz zaman arayın demiştim. Hatta bir çocukla, yakın bir zamanda görüştüm, konuştum. Daha önceden de aradı. Yani buraya gel diye tekrar çağırıyorlar. Onlar için onlarla ilgilenmemiz çok güzel. Gerçekten kendilerini mutlu hissediyorlar ve güzel bir iletişim yakalayabildik. Biz zaten hepimiz oraya çok istekli gittiğimiz için, hep istekle gönüllülükle gittiğimiz için, herkes çok mutluydu giden. Enerjimizi çocuklara verebildik. Güzel zaman geçirdik birlikte.

Sırada hangi bölge var veya az buçuk belli mi neler olacağı?

Daha belirlemedik. Çünkü yine araştırmak istiyoruz. Neresinin daha çok ihtiyacı var, nereye yapalım diye bölge de yok aklımızda. Yine 81 vilayetimizdeki, neresinin daha çok ihtiyacı varsa tespit etmek istiyoruz. O yüzden şimdi bir şey söyleyemiyorum.

O zaman iki seneye kadar yeni bir okul bizi bekliyor diyebilir miyiz?

İnşallah, bekliyor diyelim. Başlayacak çalışmalarımız.

Bir de gönüllü olmak isteyen, katılmak isteyen arkadaşlar nasıl gönüllü olabilirler?

Bana ulaşabilirler ya da kulübe ulaşabilirler. Yani kulüp dışından da katılmak isteyen, projeye destek vermek isteyen insanları bekliyoruz. Çünkü tamamen bambaşka bir alan. İnşaattan da başka, kulüpten de başka. Tamamen sosyal sorumluluğa dayanan bir şey. Bu yüzden dışarıdan da katılım alabiliriz.

O zaman diyelim ki katılmak isteyen öğrenciler kulüp üyesi olmayı beklemeden projede yer alabilirler.

Evet. Direkt bana ulaşabilirler ya da kulübe ulaşabilirler.

Sizi takip edebileceğimiz web siteniz, sosyal medya hesaplarınız var mı?

Tabi ki, aşağıdaki adreslerimizden bizlere ulaşabilirler.

https://facebook.com/bogaziciuniversitesiyapikulubu/
https://twitter.com/buyap_
https://m.facebook.com/İlkokulumuz-297093157036233/

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic