Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Boğaziçi Üniversitesi’nde Bomba Operasyonu

Boğaziçi Üniversitesi’nde Bomba Operasyonu

| On 23, Şub 2016

Türkiye’de son dönemde yaşadığımız terör olaylarından sonra bir girişim de Boğaziçi Üniversitesinde engellendi. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te Mühendislik Fakültesi’ne bombalı bir eylemde kullanılmak ve eyleme kadar gizlenmek amacıyla bir araç park edildi. Haber gazetelerde 23 Şubat tarihinde gündeme geldi ancak aracın 27 Ocak tarihinde bulunduğu bilgisine ulaşıldı. Bomba elektronik düzeneği ve ateşleme devriyesi kurulu halde bulunan Citroen markalı çift plakalı aracın Boğaziçi Üniversitesinde çalışan bir idari personele ait olduğu öğrenildi. Otoparka giriş için kullanılan etiketi olmayan araç, sürücünün personel kimliğini göstermesi yoluyla kampüse alınmış.

Kimliği gizli tutulan idari personel 27 Ocak tarihinden itibaren on gün işe gelmemesi sebebiyle 657 devlet memurları kanununa tabi tutularak hakkında rapor hazırlandı ve işveren Boğaziçi Üniversitesi tarafından tek taraflı fesihle işten çıkartıldı.

Yaz okulunda yaşanan jiletli saldırgan olayından beri kimlik sorgulama, kampüse giren araçların bagajlarının aranması ve kampüs girişlerindeki kameraların yenilenmesi gibi güvenlik tedbirleri alınmıştı. Konuyla ilgili görüştüğümüz güvenlik amiri, güvenlik konusunun kampüsteki salonların kullanılması, klasik müzik konserleri ve Kuzey Kampüs’te bulunan sinema gibi halka açık etkinliklere yoğun katılım olması nedeniyle zorlu bir konu olduğunu belirtti.

 

 

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic