Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Boğaziçililerden Tinder’a Rakip Uygulama: ‘Kimboo’

Boğaziçililerden Tinder’a Rakip Uygulama: ‘Kimboo’

| On 07, Haz 2016

Boğaziçi Üniversitesi mezunu Denet Tezel’in çıkarttığı uygulama Kimboo, “sosyal keşfetme uygulaması” olarak rekabette fark yaratarak Tinder, Happn ve Trival Crack’ın pabuçlarını dama atacağa benziyor.

Özellikle Tinder’a mesafeliyseniz Kimboo tam size göre. Çünkü Kimboo’yu oynayanlar hayat felsefelerine ve dünyaya bakış açılarına benzer yeni insanlar keşfediyor ve uygulama içinde arkadaş olabiliyor. Kimboo’da arkadaş olanlar, hem uygulama içinde mesajlaşabiliyor hem de sorulara verdikleri cevapları karşılaştırabiliyor. Böylece birbirini daha baştan tanıma fırsatı buluyor.

kimboo

Sloganı “Gerçek kafa dengini bulmanın en eğlenceli yolu” olan Kimboo, özgün formatıyla dünyada ilk ve tek.

Gelelim Kimboo’nun nasıl oynandığına ve fark yaratan detaylarına.

Kimboo’da oyunculara iki seçenekli cevaplardan oluşan sorular soruluyor. Ancak bu sorular Trivia Crack’te olduğu gibi bilgi sorusu değil, “hangisini tercih edersin” türünden, eğlenceli, düşünmeye sevkeden ve oyuncunun hayat görüşünü yansıtan sorular.

Uzman psikolog desteğiyle hazırlanan sorular 7’li setler halinde soruluyor. Her set sonunda, cevaplanan ortak sorular bazında tüm oyuncular arasındaki uyum oranı hesaplanıyor ve bu uyum oranının da yer aldığı profil sayfaları oyuncuya tek tek gösteriliyor.

İki oyuncunun aralarındaki uyum oranını tatminkar bulup birbirini favorilemesi halinde sistem bu oyuncuları otomatik olarak arkadaş yapıyor. Arkadaş olduktan sonra uygulama içindeki mesajlaşma altyapısının kilidi açılıyor. Böylece oyuncular mesajlaşmaya başlayabiliyor ve birbiriyle doğrudan iletişime geçebiliyor.

Esas heyecanlı kısımsa bundan sonra başlıyor. Oyuncular arkadaş olduktan sonra dilerlerse cevaplarını birbiriyle paylaşarak ortak sorulara verdikleri cevapları karşılaştırabiliyor, böylece birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı bulabiliyorlar. Sorulara verilen cevaplar Kimboo arkadaşlığını daha fazla ilerletmeme nedeni olabileceği gibi, sohbet yaratmak için de birer araca dönüşebiliyor.

Kimboo’da 3 farklı oyun seçeneği var. Tek başına oynanan “Tekli Oyun”, rastgele eşleşme ile oynanan “Eşli Oyun” ve de her gün yenilenen “Günün Oyunu”.

Kimboo’yu diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise “sosyal ağ” olarak tasarlanmamış olması. Oyundaki her şey gizli. Arkadaşı olsa bile kimse kimsenin standart bilgileri (isim, profil resmi, yaş, burç ve yaşadığı şehir) dışında herhangi bir bilgisine ulaşamıyor. Yani kim kimle arkadaş, kim hangi soruya cevap vermiş, kim en son ne zaman oyuna girmiş gibi bilgiler asla gösterilmiyor. Ayrıca oyundaki kişileri isim bazında aranamıyor.

Ücretsiz olan Kimboo şu anda App Store ve Play Store’da yayında. Oyun hem Türkçe hem de İngilizce oynanabiliyor.

kimboo3

kimboo 4

kimboo 2

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic