Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Boğaziçi’nde Yılmaz Özdil Tepkisi

Boğaziçi’nde Yılmaz Özdil Tepkisi

| On 16, Kas 2016

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil 15 Kasım Salı günü çıkan yazısı ile gün boyu Boğaziçi Kamuoyu’nda tartışıldı ve tartışılmaya devam ediyor. Genel olarak Boğaziçi’nin Türkiye’de yaşanan olaylara gerçek bir duyarlılık ve tepki göstermediği vurgulanan Özdil’in yazısı çoğu Boğaziçili tarafından “ironi mi var” denilerek tekrar tekrar okundu. Biz de Dinamik olarak gün boyu tartışılan ve belki de havada kalan olaylara biraz daha açıklık getirmek amacıyla, Boğaziçililerin son yıllarda gerçekleşen olaylara tepkilerini derledik ve günümüzden geçmişe doğru bir yolculuk yaptık.

Özdil “Boğaziçi” başlıklı yazısına, “Asrın liderimizin canı öyle istedi, Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum tayin etti, rektörlük seçiminde yüzde 86 oy alan adayı değil, seçime bile girmemiş olan, Akp milletvekilinin kardeşini rektör yaptı. Bence şahane yaptı.” şeklinde başlayarak Türkiye gündeminin önemli başlıklarını sıralıyor ve her birini sonunda “Boğaziçi’nin sesi çıkmadı” anlamındaki cümlelerle bitiriyor. Yazının sonunda geçen “tavşan boku gibi kokmayıp bulaşmayarak paçayı kurtarabileceğini zannederse…” ifadesi ise sosyal medyada hem öğrenciler hem de öğretim görevlileri tarafından eleştirilerin odak noktası oldu. Boğaziçi öğrenci ve hocalarının eleştirilerinde birleştiği en önemli nokta ise Yılmaz Özdil’in Boğaziçi Camiası’ndan özür dilemesi gerektiği.

Yılmaz Özdil’e gelen tepkiler ve arşivlerden derlediğimiz haberimize geçmeden önce eklemek gerekir ki; Yılmaz Özdil’e ulaşarak kendisine yöneltilen eleştiriler hakkındaki görüşlerini almak istedik ancak kendisi görüşlerini yazısında belirttiğini bildirdi.

Yılmaz Özdil’in yazısının tamamı için: http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/yilmaz-ozdil/bogazici-1508605/

Prof.Dr.Cem Say Yılmaz Özdil’e cevap verdi

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Prof.Dr.Cem Say twitter hesabından Yılmaz Özdil’e cevap verdi ve özür dilemesi gerektiğini belirtti. Cem Say ayrıca tweetlerinde, Boğaziçi’nin bir çok olaya karşı nasıl duruş sergilediğini örnekledi.

Ayrıca Prof.Dr.Cem Say odatv.com’da da “Yılmaz Özdil’e yanıtımdır” başlıklı bir yazı yayınladı. “Yılmaz Özdil, Türkiye’nin en yetenekli köşe yazarıdır. Sabah ilk okuduklarımdandır. Ne yazık ki bugün ağır şekilde hatalı yazmış. Konu Boğaziçi olunca da düzeltmek Boğaziçililere düşer.” ifadeleriyle yazısına başlayan Cem Say, yazının devamında Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlilerinin; Silivri’de tutuklu bulunana aydınlar hakkındaki, Dijital deliller hakkındaki, ODTÜ hakkındaki ve 4+4+4 kanun tasarısı hakkındaki bildiri ve görüşlerini ekledi.

Prof.Dr.Cem Say’ın yazısının tamamı için: http://odatv.com/yilmaz-ozdile-yanitimdir-1511161200.html

Özdil, Boğaziçi’ndeki kulüpleri de eleştirdi

Yılmaz Özdil, yazısının bir bölümünde “Kadın Araştırmaları Kulübü bile bulunan Boğaziçi Üniversitesi sesini yükseltti mi? Hayır.” ifadesi ile bir anlamda Boğaziçi’nin kulüplerini de duyarsızlık ve tepkisizlik ile eleştirdi. Özdil’in eleştirilerine bir diğer yanıt da Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nden geldi. “Yılmaz ÖZDİL, sizi bilginiz ölçüsünde haddinizi bilmeye davet ediyoruz.” başlığıyla sosyal medyada yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

15095090_1204586696243155_1569677495947708294_n

Dinamik Gazete’de yer alan ve Boğaziçi’ndeki kulüpler tarafından düzenlenen eylem, etkinlik ve yürüyüşlerden derlediğimiz haberlerimizden bazıları:

Boston Gay Erkekler Korosu Boğaziçi’nde

“Durma, Ses Ver, Cinsel Tacize Son Ver!”

Sessiz Bir Yürüyüş

Sarıtepe Kampüs’te “Darbe Girişimi ve FETÖ Paneli”

Boğaziçi’nde Bir Bakan ve Bir Protesto

Ekşisözlük’te de Boğaziçililer tepkisini gösterdi

Ekşisözlük’te de açılan başlıkların altında Yılmaz Özdil ve yazısı tartışılırken en dikkat çeken entrylerden biri “cradle of travis” tarafından yazıldı.
“sayın yılmaz özdil,
görüyorum ki boğaziçi üniversitesi’ni içerisinde farklı düşünceler ve çok farklı bireyler barındıran bir üniversite değil, kendiniz gibi düşünmesi gereken tek bir organizma sanıyorsunuz. “
şeklinde başlayan “Yılmaz Özdil ve sanrılarına dair açık mektup” başlığı altındaki yazı sosyal medyada en çok paylaşılan entrylerin başında geliyor. “Cradle of travis” in entrysi “binlerce öğrencinin bulunduğu bir üniversitede tek bir görüşün savunulması gerektiğini düşünüyorsanız, mevcut iktidarın kendi görüşünü dayatma çabalarını da anlayışla karşıladığınızı üzülerek size açık etmek durumundayım. ” cümlesi ile bitiyor.(entrynin tamamı için tıklayın)

Dinamik olarak daha önce yer verdiğimiz, Boğaziçi’nin Türkiye’deki olaylara karşı tepki ve duruşunu gösteren haberlerimiz

Proje Okullar

Boğaziçi Üniversitesi, yukarıda farklı kaynaklardan da belirtildiği gibi, bir çok olayda zaman zaman barındırdığı farklı seslerle ayrı ayrı zaman zaman da tek bir ses olarak tepkisini göstermiştir.

1658659_831149093604319_3795619991731249619_o

asd

img_2315

kaynaklar: dinamikgazete.com , 140journos , ekşisözlük , odatv.com , sozcu.com.tr, haberler.boun.edu.tr

Yorum Yapın