Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bir Yorum

BÜ Yöneylem ve Araştırma Kulübü Etkinliğinde Protesto ve Arbede

BÜ Yöneylem ve Araştırma Kulübü Etkinliğinde Protesto ve Arbede

| On 05, Kas 2016

Boğaziçi Üniversitesi Yöneylem ve Araştırma Kulübü tarafından düzenlenen Pusula etkinliğinde, Şişecam yöneticisi sunumu sırasında Komünist Gençlik tarafından protesto edildi. Garanti Kültür Merkezi’nde salon içerisinde ve dışarıda gerçekleşen eylemde etkinliği düzenleyen öğrenciler ile protesto eden öğrenciler arasında arbede çıktı

Boğaziçi Üniversitesi Yöneylem Araştırma Kulübü’nün (BÜYAK) bugün(5 Kasım Cumartesi) düzenlediği kariyer etkinliğinde Şişecam’ın katılımı, Komünist Gençlik tarafından gerçekleştirilen eylemle protesto edildi.

“Şişecam işçisinin emeğini çalanlara üniversitemizde rahat yok” pankartıyla gerçekleştirilen eylemde okunan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi:

“Öğrenci topluluklarının ulaşmak için bin bir güçlükle boğuşmak zorunda kaldığı toplantı salonlarının kapısının patron temsilcilerine ardına dek açıldığını görüyoruz. Piyasacılığın kariyer kulüpleri aracılığıyla üniversitelere yönelik saldırısı yabancısı olduğumuz bir durum değil. Güler yüzlü şirket temsilcilerinin daha iyi bir gelecek için verdiği vaazlarda geleceğimizi karartan sömürü düzenine yer verilmiyor, eğitimine devam edebilmek için emeğini satmak zorunda kalan öğrencilerin bahsi geçmiyor, OHAL KHK’larının sermayenin elini ne denli rahatlattığı anlatılmıyor… Onlar iş hayatında yükselmek için gerekli adımları konuşadursunlar, daha çok kâr etmek için en ağır şartlarda, güvencesiz çalıştırdıkları işçilere besledikleri düşmanlık, sürekli artan iş cinayetleri apaçık ortada!”

Açıklamada ayrıca, “Şişecam’ı temsilen yapılacak konuşmada söylenecek hiçbir şey Şişecam’ı kâr hırsıyla yüzlerce işçiyi işten çıkaran gözü dönmüş bir sermaye grubu olmaktan öteye taşımayacaktır. Üniversiteyi kimlerin sermayenin çöplüğü haline getirdiği sorusu sorulmalıdır. Günü geldiğinde ‘demokrasi kahramanı’ ilan edilen idareciler, daldıkları AB rüyasından uyanamayanlar, ‘sömürge valileri’ni kapılarda karşılayanlar, dinci gericiliği baş tacı yapanlar ve en çok da başımızdaki patron partisinin kendisi! Bunların hepsi Türkiye’nin emekçi halkına karşı suç işlemişlerdir ve bu suçların hesabının sorulamayacağına inanmaları bugün dört bir yana saldırmalarının biricik nedenidir!” sözlerine yer verildi.

Basın açıklamasının sona ermesinin ardından, salonun içerisinde Şişecam işçileri için bir konuşma yapmaya başlayan öğrenci ile etkinliği düzenleyen Yöneylem ve Araştırma Kulübü üyeleri arasında arbede yaşandı ve öğrenci zorla salondan çıkarıldı.

Saldırının ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyalist Fikir Kulübü “BÜYAK bir kulüp mü yoksa çete mi olduğuna karar vermeli. ‘Patrondan çok patroncu’ saldırganlara geçit vermeyiz!” başlığıyla bir bildiri yayınladı. Bildiri de; “Etkinliği düzenleyen öğrenci kulübü BÜYAK’ın üyeleri, salonun içerisinde eylemi gerçekleştiren bir arkadaşımıza yumruklu saldırıda bulunmuştur. Başka bazı kulüp üyelerinin de katılımıyla saldırıyı sürdürmüşlerdir. Saldırının görüntüleri elimizde mevcuttur” şeklinde içeride yaşanan arbedeye değinilirken yanıtlanması istenen üç soru da soruldu. Bildirinin tamamı;

BÜYAK bir kulüp mü yoksa çete mi olduğuna karar vermeli.
“Patrondan çok patroncu” saldırganlara geçit vermeyiz!

Okulumuzda 5 Kasım günü gerçekleşen bir etkinliğe, işçisinin alınterini gasp eden Şişecam’ın bir yöneticisi davet edilmiştir. Üniversite kurumunun ticarileşmesine, kürsülerin emekçilerden uzaklaştırılıp işçi hakkı yiyen patronlara açılmasına karşı çıkan Komünist Gençlik üyeleri, hem salonun dışında hem de etkinliğin yapıldığı salonda Şişecam’ı protesto etmiştir.

Etkinliği düzenleyen öğrenci kulübü BÜYAK’ın üyeleri, salonun içerisinde eylemi gerçekleştiren bir arkadaşımıza yumruklu saldırıda bulunmuştur. Başka bazı kulüp üyelerinin de katılımıyla saldırıyı sürdürmüşlerdir. Saldırının görüntüleri elimizde mevcuttur.

Üniversitelerde eylem yapmak bir haktır ve öğrenciler de bu haklarını kullanmışlardır. Bir kamusal alan olarak üniversite kampüsü, iktidar dahil kimsenin tapulu malı değildir ve aynı zamanda bir eylem alanıdır.

Sorumlu davranıp olayın büyümesini engelleyen komünistler olarak bazı soruların yanıtlanması gerektiğini düşünüyoruz:

İlk soru: BÜYAK üniversitede eylem yapmanın ‘yasadışı’ olduğunu ileri süren iktidarla aynı dünyada mı yaşamaktadır? Öyleyse bu rüyadan uyanmalarını diliyoruz. İşçi düşmanlarını üniversitede ağırlayanlar, bunun protesto edilmesini de göze almalıdır.

İkincisi: Saldırıda bulunan BÜYAK üyeleri, kulüplerinin bir ‘çete’ örgütlenmesi gibi çalışmasına razı mıdır? Patronların kürsüsünü korumak adına fiziki saldırıda bulunmanın başka bir açıklaması yoktur. Bu bir çete yapılanması ise, üniversitede yeri yoktur ve üniversite öğrencileri buna prim vermeyecektir.

Üçüncüsü: Okulumuz meşru bir eylem yapan öğrenciye yumruklu saldırıda bulunan ve görüntülerde de yer alan kişiler hakkında gerekli işlemleri yapacak mıdır? Yoksa herkesin, benimsemediği bir eyleme fiziki saldırıda bulunabildiği bir ortama mı kapı aralanacaktır?

Komünist Gençlik’in öğrenci kulüplerine düşmanlık yapmak gibi bir tavra sahip olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Fakat kimse üniversitelerde kaba kuvvetin keyfi şekilde uygulanabileceğini düşünmemelidir.

İşçilerin alın terini gasp edenlere geçit vermedik. Patrondan çok ‘patronculuk’ yapan saldırganlara hiç geçit vermeyeceğimiz de bilinmelidir.

Komünist Gençlik Boğaziçi Üniversitesi

Mehmet Evrim SARAÇ
bogazicidinamik@gmail.com

Kaynaklar:*haber.sol.org ve *BÜ Sosyalist Fikir Kulübü Facebook Sayfası

15002376_1813538152269158_5695710008030279575_o

Yorumlar

  1. Can Yapan

    Okula uğramayalı ne saçma isimli kulüpler çıkmış. Önüne gelen kulüp açıyor heralde…

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic