Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

BULGBTİ’den 14 Şubat standı hakkında bildiri

BULGBTİ’den 14 Şubat standı hakkında bildiri

| On 17, Şub 2017

14 Şubat’ta BULGBTİ ve Y-PEER (Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği) isimli sivil toplum kuruluşunun cinsel sağlığa dair bilinçlendirme amacıyla açtığı stand BİSAK (Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü)’ın protesto ve şikayetleriyle karşılaşmış, stand görevlileri ve BİSAK’lılar arasındaki gerginlik hem Öğrenci İşleri Dekanlığına taşınmış hem de standın kaldırılmasını gerektiğini söyleyen BİSAK’a yönelik tepkilere neden olmuştu. BULGBTİ olayla ilgili BİSAK İfşa Metni başlığıyla bir bildiri yayınladı:

“Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ+) Fall döneminde 1 Aralık’ta 1 Aralık Dünya AIDS Günü için UNFPA (Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu) destekli Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) gönüllü sertifikalı cinsel sağlık, üreme sağlığı akran eğitmenlerinin gözetiminde kondom dağıtılan ve cinsel sağlık bilgilendirilmesi yapılan bir stant açmıştır. Eğitmenlerin sertifikaları TOG, UNFPA Türkiye ve Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER) ortaklığıyla yapılan eğitmen eğitimi sonucunda verilmiştir. Stantta duran eğitmenlerimiz bir yıldır bu alanda çalışmalar yürüten tecrübeli eğitmenlerdir. Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü (BİSAK) açılan Cinsel Sağlık Standı ile ilgili stantta taciz olduğunu iddia edip dekanlığa ve Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’na (CİTÖK) şikâyette bulundu. İki kulüp de hem dekanlık ile hem CİTÖK ile görüştü. CİTÖK gelen şikayetlerde herhangi bir taciz vakası olmadığını bildirdi. Dekanlık ile yapılan görüşmelerde de dekanlık stantta herhangi bir sorunlu durumun olmadığına karar verdi. BÜLGBTİ+ BİSAK’ın şikayetlerini eşcinselpanik ve transpanik görmesi sebebiyle CİTÖK’e şikâyet etti. Şikâyet hala incelemede.
BÜLGBTİ+ 14 Şubat Sevgililer Günü’nde kondom ve bilgilendirici el broşürü dağıtılacak bir stant kurmak için etkinliği Kulüpler Arası Kurul’a (KAK) sundu. BİSAK etkinliğe asılsız ve fobik sebeplerle itiraz etti. Asılsız sebep CİTÖK’ün fall dönemindeki stantta taciz olduğuna karar vermesiydi. Fobik sebep ise BİSAK’ın “Etkinliğinizi ulu orta yapmamanız daha sağlıklı olacaktır.” şeklindeki söylemiydi. Stant, isteyen herkesin ulaşabileceği, okuldaki çoğu kulübün standını açtığı yer olan New Hall girişinde aynı eğitmenlerimizin ve kulübümüzün cinsel sağlık eğitimi almış üyelerinin gözetiminde açılacaktı.
BÜLGBTİ+ itiraza hukuken cevap vermekle yükümlü değildi ve böyle bir itiraza teamül sebebiyle dahi olsa politik duruşu gereği cevap vermemeye karar verdi. BÜLGBTİ+ etkinliğini gerçekleştirmek üzere 14 Şubat’ta öğleye doğru standını açtığında BİSAK üyesi 5-6 erkek öğrenci standa gelerek etkinliğin yapılamayacağını söyledi. O anda stantta Y-PEER akran eğitmenleri olan ve BÜLGBTİ+ üyesi olmayan iki arkadaşımız görev alıyordu. Arkadaşlarımız BİSAK’ın standa gelmelerinden tedirgin olduklarını söyledi. BİSAK kulüpten birileriyle konuşmak istediğini söylediği halde BÜLGBTİ+ kulüp üyeleri ve yönetim kurulu geldiğinde onları dikkate almadı. Tartışmayı büyütmeden stanttan çekildi. İlerleyen saatlerde Öğrenci İşleri Dekanlığı ile BÜLGBTİ+ ve BİSAK görüştü ve iki kulübün aralarında uzlaşmaya varmasına karar verdi.
BÜLGBTİ+ her iki standında da bilgi almak istemeleri şartıyla fiziksel görünüşü, giyimi, cinsiyeti, cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, öğrenci olup olmaması fark etmeksizin herkese eşit davrandı ve gerekli bilgileri verdi.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü”

BİSAK, 1 Aralık’ta açılan standda bazı öğrencilere zorla kondom verildiğini ve bu öğrencilerin kendilerini tacize uğramış hissederek CİTÖK’e başvurduğunu iddia etmiş, kondom dağıtımının kapalı bir sınıfta yapılmasını talep etmişti. Stand görevlileri bu iddialara karşı zorla kondom vermenin söz konusu olmadığını söyleyerek kendilerini savundular.

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic