Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bir Yorum

Çilesi Bitmeyen Hizmet: Shuttle

Çilesi Bitmeyen Hizmet: Shuttle

| On 27, Eki 2013

Boğaziçi Üniversitesi’nde kampüsler arası ulaşımı sağlayan shuttle; hazırlık öğrencileri için “ yokuşu atlama”  fırsatı, bölüm öğrencileri ve öğretmenler içinse tam bir kurtarıcı. Fakat son zamanlarda sayısının yetersiz olması, bazı seferlerin kaldırılması veya hiç olmaması gibi sorunlar ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Hande Yıldırım’ın Haberi:

Türkiye’de “shuttle” (servis aracı) denildiğinde akla gelen nadir üniversitelerden biri Boğaziçi. Fakat üniversitenin bu hizmeti son zamanlarda sorunları ile gündemde. ÖTK’nın çalışmaları ile ücretsiz hale getirilen bu araçlar, ne yazık ki öğrencilerin talepleri karşısında yetersiz kalıyor. Shuttle’ların ayakta öğrenci alması, Uçaksavar’a giden bir shuttle olmaması ve Taksim’e giden seferlerin iptali gibi konularsa ayrı tartışma konuları.

Hiç Bitmeyen Yoğunluk

Öğrenci İşleri Dekanlığı’nın sitesine göre Güney-Kuzey Kampüs arası hafta içi her gün 08.30-18.00 arasında her 3 dakikada bir, Güney-Uçaksavar ve Güney-Hisar  Kampüs arası ise 09.30-17.50 arasındaki her saati 30 geçe ve her saat başına 10 dakika kala bir shuttle bulunmakta. Sitede belirtilen saatlere rağmen öğrencilerin büyük bir kısmı yoğunluktan dolayı uzun süre beklemek zorunda kaldığını ve nadiren “3 dakikada bir geçen shuttle” bulabildiklerini söylüyor.

Güney Kampüs’te Temel Bilimler Binası’nın önünde oluşan kalabalık da bu durumun küçük bir ispatı. Üstelik kalabalığın arasında ne kadar bekleseniz de başkalarının önünüze geçme ihtimali de yüksek. Klas Turizm’den Zafer Bey de durumdan şikayetçi. “Hizmet olduğu için talep fazla ve araçların kapasitesinin neredeyse 2 katı kadar insan taşıyoruz. Bu da araçlarımıza maddi zarar veriyor. Bizden önceki firma ayakta almıyordu ve sorun olmuyordu. Ne de olsa binemeyeceğiz diyen öğrenci yürüyordu. Biz müsamaha gösterdikçe talep artıyor.Araçların kapasitesi artırılmalı.” diyen Zafer Bey’in de belirttiği gibi daha önceki firma ayakta öğrenci alınmasına müsade etmemişti. Bu uygulama da bekleme sürelerini arttırmış durumu daha çekilmez hale getirmişti.

Uçaksavar’a giden shuttle ise tam bir muamma. Sitede saatleri bile belirtilen bu shuttle’ları gören, duyan yok. Daha önce Superdorm’dan Güney’e olan bu shuttle’ların neden kalktığı bilinmiyor; ancak öğrencilerin ve öğretmenlerin bu konudaki talepleri göz ardı edilemeyecek çoklukta.

Kaybolan Altın Bilet: Taksim

Geçen senelerde hizmet veren ama bu sene gizemli bir şekilde ortadan kaybolan bir hizmet Taksim shuttle’ı. Bu değişikliğin nedenini ise kimse bilmiyor. Tahminlerin bir kısmı Gezi Parkı yönünde birleşiyor. Öğrencilerin bir kısmına göre Taksim’e giden shuttle aracının iptali tamamen siyasi. Üniversite yönetiminden bu konuda bir açıklama gelmese de öğrenciler kaybolan altın biletlerinin derdindeler. Rumeli Hisarüstü-Taksim otobüsü 559C’nin okul çıkışı yoğunluğu bir yana, 24.00’ten sonra Taksim’den okula otobüs seferi yok. Öğrenciler için eğlencenin merkezi olan Taksim ise maalesef bu sebeplerden dolayı kendini özletiyor.

“Talep yok!”

Shuttle yoğunluğu ve sayısının yetersizliği herkes tarafından bilinen bir sorun olsa da Uçaksavar’a olan shuttle, eksikliği hissedilen fakat yeni dile getirilmeye başlanan bir konu. Öğrenciler okula bu sorunlarını dile getirdiklerinde aldıkları cevap ise: “Talep yok.” Talebin var olabilmesi için yeterli sayının ne olduğu bilinmez ama derse yetişmeye çalışanların çilesi bitmek bilmiyor ve Koç, Bilkent gibi üniversitelerin yoğunluğa karşı aldıkları “ek sefer” önlemleri Boğaziçi’ndeki beklentiyi artırıyor. Öğrencilerin istekleri ise oldukça basit: Ders çıkış saatlerine fazladan, Uçaksavar ve Taksim’e de yeniden shuttle konulması.

Öğrenci Görüşleri

Okuldaki shuttle hizmetini yeterli buluyor musunuz?

 

Ilgın Algöz, İngiliz Dili ve Edebiyatı Hazırlık

Shuttle sadece isteğe göre konuyor. 12’de koy dersen yeterli istek yok diyorlar. Okulda çoğu kişinin dahil olduğu bir ya da birden çok kulüp var.  Kulüp çalışmaları, koro çalışmaları olanlar için ise akşam saatlerinde shuttle çok iyi olabilir ama yapmıyorlar yine istek yok gerekçesiyle.

Yasin Efe, İşletme 1.Sınıf

Sadece Kuzey-Güney arasındaki shuttle’ları kullandım şu ana kadar. Güney’den Kuzey’e gidiş yokuş yüzünden çok zor bu yüzden shuttle kaçınılmaz oluyor. Ders arasının 10 dakika olduğunu düşündüğümüzde bir cesaretle yokuşu yürümek çılgınca bir şey. Shuttle araçlarında henüz hiç oturamadım ve sürekli tıka basa bindim. Ders çıkışlarına ek shuttle koyulmalı kesinlikle veya  daha farklı bir ulaşım çözümü bulunmalı.

Hande Yıldırım
hande.yildirim1@boun.edu.tr

Yorumlar

  1. tinkırbel

    Shuttle fiyatları ne kadar? Kuzey-Güney kampüsü arası?

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic