Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bir Yorum

Esra Mungan’ın Kürsüsü Boş Kalmadı

Esra Mungan’ın Kürsüsü Boş Kalmadı

| On 16, Mar 2016

Barış için Akademisyenler bildirisinin basın açıklamasını yapan 4 akademisyenden biri olan Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü hocası Esra Mungan hakkında tutuklu yargılanma kararı alındı. 14 Mart tarihinde hakkında tutuklama kararı olduğunu öğrenen ve ifade vermek için Emniyet’e giden Mungan, geceyi karakolda geçirdi. 15 Mart tarihinde nöbetçi  mahkemeye çıkartıldı ve tutuklu yargılanma kararı alındı. ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve organlarını aşağılamak’ gerekçesiyle tutuklandı. 15 Mart Salı akşamı itibariyle Bakırköy Kadın Cezaevi’ne sevk edildi. Dava süresince Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri Çağlayan Adliyesi önünde bekleyişlerini sürdürdü.

IMG_0600

 

Tutuklu yargılanma kararının ardından 15 Mart tarihinde Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Kuzey Kampüs’te bir forum düzenledi. Esra Mungan eğer tutuklanmasaydı 16 Mart Çarşamba günü saat 11.00’da PSY101 dersi adı altında Evrimsel Psikoloji dersini GKM Ayhan Şahenk Salonu’nda verecekti.  Boğaziçili öğrenciler ve akademisyenler Kuzey Kampüs’ten bir yürüyüş düzenleyerek Aptullah Kuran Kütüphanesi önünde buluşarak GKM Ayhan Şahenk Salonu’na yürümek için toplandı. Kuzey Kampüs B Kapısı’nda polis ve tomalar bekleyişteydi. Toplu yürüyüşe izin vermeyen polisler nedeniyle topluluk gruplar halinde ayrılarak salona gitmek zorunda kaldı.

IMG_0603

Esra Mungan’ın kürsüsünün boş bırakılmaması için çok sayıda Boğaziçili öğrenci ve akademisyen salonda büyük bir kalabalık oluşturdu. Öğrenci ya da akademisyen fark etmeksizin isteyen herkes kürsüde 3 dakikalık bir konuşma yapma hakkına sahipti. Öğrencilerinin ve akademisyen arkadaşlarının Esra Mungan’ı anlatmasının ardından düşünce-ifade özgürlüğü ve barış isteğine değinildi. Özgürlük ve barış dilekleriyle topluluk salondan ayrıldı.

IMG_0598

 

Yorumlar

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic