Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Filenin Sultanları Olimpiyat Yolunda

Filenin Sultanları Olimpiyat Yolunda

| On 26, Ara 2015

Uzun yıllardır en başarılı takım sporumuz olan kadın voleybolunda, 4-9 Ocak 2016 tarihleri arasında çok önemli bir turnuva oynayacağız. Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri kapsamında A Milli Takımımız kendi seyircisinin önünde, Ankara’da, tarihinde 2.kez olimpiyat vizesi alabilmek için mücadele edecek.

2012 Londra Olimpiyatları Avrupa Elemeleri yine Ankara’da ev sahipliğimizde gerçekleşmiş, finalde Polonya’yı 3-0 yenen Filenin Sultanları 52 yıl aradan sonra olimpiyatlara katılan ilk milli takımımız olarak tarih yazmıştı. Ancak o yaz Londra’da çok kötü bir performans sergileyen sultanlar, gruptan çıkmayı başaramamıştı.

Londra’da yarım kalan hikayeyi Rio 2016’da madalya alarak tamamlayabilmek için önümüzdeki ilk engel Avrupa Elemeleri. Euro Volley 2015’te yarı final oynayarak olimpiyat elemelerine katılma hakkı kazanan sultanlar, olimpiyatlara doğrudan katılabilmek için Ankara’daki turnuvayı, 4 sene önce yine aynı salonda olduğu gibi, kazanmak zorunda. Avrupa Elemelerinde 2. ve 3. olan takımlar ise, Japonya’da düzenlenecek dünya elemelerinde mücadele edecek.

Her birinde dört takım olan iki gruptan oluşan Avrupa elemelerinde ilk amaç gruptan çıkmak. Gruplardan çıkacak dört takım, çarpraz eşleşmelerle yarı final oynayacak. Filenin sultanlarının da yer aldığı A grubunda yer alan diğer takımlar Almanya, Hırvatistan ve Hollanda. Hollanda maçı dışında grup aşamasını rahat geçeceğini düşündüğüm milli takımımızın yarı finaldeki muhtemel rakipleri İtalya, Polonya ve Rusya gibi önemli ekollerin yanı sıra son yıllarda çıkışa geçen Belçika.

Ankara’daki turnuvanın bir diğer önemi de voleybolu ülkemize sevdiren jenerasyonun, olimpiyatlarda bir kez daha yer alabilmesi için son şansı olması . Bu jenerasyonun en önemli parçası ise, Türkiye’de voleybol diyince herkesin aklına gelen isim olan Neslihan Demir Güler. Son yıllarda sakatlıkları yüzünden milli takım turnuvalarını kaçıran tecrübeli oyuncu, Ankara’da kaptan olarak sahaya çıkacak.

2012’de yine Ankara’da gerçekleşen turnuvada yer alan tam 10 oyuncu,bu sene de kadroda yer alıyor. Tecrübeleriyle takıma çok önemli katkılar sağlayacak bu oyunculardan oluşan çekirdek kadronun yanı sıra Hande Baladın, Gözde Yılmaz ve Kübra Akman gibi Türk voleybolunun son dönemde yetiştirdiği genç yıldızlarla birlikte umarım Rio vizesini alır, başarılarla dolu kadın voleybolu tarihimize bir yenisi daha eklemek için ilk adımı atmış oluruz.

Telerik.Web.UI.WebResource

 

Efe Tuğberk Öztürk

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic