Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bir Yorum

Finallere Nerede Çalışalım?

Finallere Nerede Çalışalım?

| On 30, Ara 2015

İlke Barutçuoğlu

İlke.barutcuoglu@boun.edu.tr

Midtermler, quizler, paperlar derken hepimiz bunaldık. Kütüphane dar gelir oldu, periodicals basık ve kalabalık göründü gözümüze, studyde oturacak yer bulamadık. Sınavları son güne bırakan son dakikacılar, kütüphane müdavimleri, bir uğrasam en azından ilham gelir diyenler bile sıkılır oldu artık. Ben de bizi düşünerek ders çalışılabilecek alternatif mekânlar aramaya çıktım. İlk durağım okula yakın Bebek semti oldu.

fotoğraf

DURAK 1: CUP OF JOY/BEBEK

Bebek’te bilinen deniz kenarı kafelerinin aksine Yasemin Pasajı’nın içinde yer alan sessiz sakin ve şirin bir kafe burası. Bebek’in son yıllardaki kargaşasından memnun olmayan Bebekseverlerin gizli mekânlarından. Çalışanları açılma amaçlarının ‘’iyi kahve’’yi misafirlerine deneyimletmek olduğunu söyleyip size kahve tavsiyelerinde bulunuyorlar ve oldukça güler yüzlüler. Ben yerinde gidip araştırdım. Mekânın ‘’single origin‘’ kahveleri günlük olarak kavruluyor. Espresso’dan Latte’ye tüm kahveler harika tasarım fincanlarda servis ediliyor. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Çay tiryakileri için bu mekânda ne yazık ki seçenek yok. Ancak kahvenin yanında muffin, cookie gibi günlük tatlılar yer alıyor. Arka fonda çalan caz, kahve ve tatlı üçlüsü birbirini tamamlıyor. Mekân çok büyük değil ama ders çalışmaya uygun. Önemli bir uyarı da mekânın çalışma saatleri için çünkü erken kapanıyor.07.30-20.00 arası açık bu yüzden gündüz vakitlerinde çalışmak için güzel.

DURAK 2: ADA CAFE & BOOKSTORE/KURUÇEŞME

İstiklal Caddesi’nin kalabalığından kaçıp yemek yemek, kitap okumak için uğradığımız Ada Bookstore’un bir şubesi de Kuruçeşme’de var. İçeriye girdiğinizde sizi Boğaz’a nazır masalarıyla barı karşılıyor. Burayı görünce içinizdeki ders çalışma isteğini sorgulayabiliyorsunuz o yüzden vakit kaybetmeden ikinci kata çıkın derim çünkü bu kat kitaplarla çevrili ve insanda çalışma isteği uyandırıyor. Son çıkan, çok satan kitaplar da raflarda. Merak edip aklınıza takılan eserlerden birçoğuna burada göz atabilirsiniz. Bence mekânın en büyük nimeti yaz-kış oturulabilecek terası. Akşam saatlerinde giderseniz ışıklar içerisindeki Boğaz manzarası huzur veriyor ve mekân çok kalabalık değil.

Kahveden yemeğe birçok şeyi aynı anda bulabilirsiniz. Fiyatları ortalamanın çok az üzerinde. Farklılık arayanlar için denenmesi gereken mekânlardan.

DURAK 3: HARVARD CAFE/ETİLER

Etiler’in arka sokaklarından birinde olan bu mekâna gittiğinizde en az bir Boğaziçili öğrenciyle karşılaşma garantiniz vardır. Yemekleri güzel, bahçesi güzel, ambiyans hoş ve okula da yakın olması nedeniyle tercih ediliyor. Kafenin iç kısmı ders çalışmaya daha uygun ancak bahçede ders çalışmak isterseniz sessiz sakin bir köşe bulmakta fayda var. Stresli sınav zamanlarında bir tabak seratonin almak için de tercih edilebilir. Havuçlu çikolatalı pasta buranın klasiklerinden.

DURAK 4: CAFE NERO-STARBUCKS VE TÜREVLERİ/BEBEK-ETİLER

Hem okula yakın olması hem de uygun fiyatlarıyla kalabalık olmasına rağmen en çok tercih edilen çalışma mekânlarıdır. Kafeinin her türlü çeşidini bulabileceğiniz bunun yanında da alternatif birçok ürüne sahip olan bu mekânlar öğrencinin adeta ikinci evidir. Gitmeden mezun olmayın derim. Bebek Cafe Nero sabah 7’den gece 12’ye kadar açık. Cumartesi günleri gece 1’e kadar mesai sürüyor. Starbucks ise sabah 7 ile gece 1 arasında açık durumda.

DURAK 5: MOC/TEŞVİKİYE

Bu mekân kahve konusunda çok iddialı. Avusturalyalı bir şefin hazırladığı farklı kahvelerden oluşan bir menüsü var. İçeriye girdiğinizde elinde kitap, gazete ya da dergi görmediğiniz birini bulursanız bana da haber verin. Üst katındaki duvarlar portatif kitaplıkla kaplanmış. Adeta bir kütüphane ortamı yaratılmak istenmiş. Fiyatları çok uygun, Chilli Mocha ve Crazy Mocha denenmesi gereken spesiyallerden.

DURAK 6: CAFE BAR ART 350/BAĞDAT CADDESİ

Bu önerim Anadolu Yakası’nda oturanlar için. Cafe Bar Art 350 bir kafe olmanın yanı sıra aynı zamanda bir sanat galerisi. Yerin altına doğru inen bu mekânın içi ferah ve ders çalışmaya da uygun. Biraz sıkılıp ruhunuzu doyurmak isterseniz de galeriyi gezebiliyorsunuz. İçeride sanat dergilerinden yumuşak puflara  ders çalışılabilecek tarzda masalara kadar her şey var. Gündüzleri ders çalışmaya daha uygun olan bu mekânda bazı akşamlar caz geceleri de yapılıyor. Gündüz dersinizi çalışabilir akşam da caz müzik eşliğinde dinlenerek çalışmanızın karşılığını alabilirsiniz. Barı, yemekleri, sıcak-soğuk içecekleri mevcut. Sadece ders çalışma amacıyla değil günlük hayatta da uğranılması şiddetle tavsiye edilen mekân.

fotoğraf(1)

Yorumlar

  1. OCHOA

    My favourite place is Oba Cafe/Baltalimanıfor studying final exam and profetirole is so delicious.

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic