Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Fırtına Gibi Geçti!

Fırtına Gibi Geçti!

| On 03, Oca 2017

2016 yılının oldukça olaylı ve gündem dolu bir yıl olduğu, bu yılda acısıyla tatlısıyla birçok olaya şahit olunduğu aşikar, hatta bu senenin ‘oldukça lanetli’ bir sene olarak kayıtlara geçtiği herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Türkiye olarak gündem dolu bir seneydi, tabii ki Boğaziçi’nde de 2016′ yılında ortalık hiç durulmadı. Biz de Dinamik Gazete olarak sizler için bu haberi hazırlayıp sizlere yeniden bu senenin gündemini özet geçmek ve hatırlatmalarda bulunmak istedik. Gelin hep birlikte kronolojik olarak bu sene neler olmamış neler, buyurun hatırlayalım.

11 Ocak 2016- Barış İçin Akademisyenler Bildirisi Yayınlandı

İçlerinde Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin de bulunduğu 1128 akademisyenin imzasıyla “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bir an önce çözüm çağrısı yapan bir bildiri duyurulmuştu. Devletin üst kademesinden oldukça sert tepki çeken bildiride Güneydoğu’daki çatışmalar konusunda hükümete sert eleştiriler yöneltilmiş ve bir an önce barış durumuna geri dönülmesi gerektiği belirtilmişti.

23 Şubat 2016- Güney Kampüs’te Bomba Düzenekli Araç Bulundu

birincikizyurdu100_1058b

Türkiye’de son yıllarda yaşanan terör olaylarından sonra bir girişim de Boğaziçi Üniversitesi’nde engellenmişti. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te Mühendislik Fakültesi’ne bombalı bir eylemde kullanılmak ve eyleme kadar gizlenmek amacıyla bir araç park edilmişti ve haber gazetelerde 23 Şubat tarihinde gündeme gelmişti. Görüştüğümüz güvenlik şefinden aldığımız bilgilerle olayın 27 Ocak’ta gerçekleştiğini ve araç sahibinin okuldaki bir çalışan olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Araç sticker’ı olmamasına rağmen bu şekilde okula giriş yapmıştı. Daha sonra bu olay üzerine rektörlükten bir açıklama gelmiş, açıklamada araçta bomba bulunmadığına fakat bir bomba düzeneği tespit edildiğine ve aracı kampüse sokan personelin 27 Ocak’tan itibaren işe gelmediğine değinilmişti.

Boğaziçi’nde Bomba Operasyonu
Rektörlükten Bombalı Araçla ilgili Açıklama

25 Şubat 2016- Güney’in ardından Kuzey Kampüs’te Bombalı Araç Şüphesi Yaşandı

DSC_0047

Güney Kampüs’teki vukuatın ardından, Kuzey Kampüs otoparkta şüpheli bir araç bulunduğu gerekçesiyle K-Park ve Kuzey Otopark emniyet şeriyleriyle girişe kapatılmıştı. K-Park’taki dersler iptal edilmiş, dersliklerdeki ve 3. ve 4. Kuzey Yurdu’ndaki öğrenciler tahliye edilmişti. Polisin 1 aydan beri bu aracı ve sahibini takip ettiği ve araçta bomba düzeneği bulunduğu iddia edilmiş, 3.5 saatlik çalışmanın ardından da ihbarın asılsız olduğu ve araçta herhangi bir düzeneğe rastlanmadığı açıklanmıştı.

Kuzey’de Bombalı Araç Şüphesi

Mart ayı Boğaziçi için yoğun bir aydı. Akademisyen Esra Mungan’ın tutuklanması, 13 Mart 2016’da Ankara Güvenpark’ta gerçekleşen patlama ve daha birçok olay okulun nabzını yükseltmiş, birbirini tekrar eden birçok protestonun, forumun ve açık kürsünün gerçekleştirilmesine neden olmuştu.

1 Mart 2016- Taşeron İşçiler Rektörlüğü Protesto Etti

DSC_0053

Bu yıla kadar üniversitemizde çalışan işçilerin tamamı (devlet veya taşeron fark etmeksizin) üniversitenin yemekhanesinden öğün başı 2.75 tl’lik bir ücret karşılığında faydalanabiliyordu. Fakat şubat sonunda yapılan değişiklikle taşeron işçilerinin yemekhaneden bu şartlarda faydalanmasının önüne geçilmiş ve öğün başı ücret 8.25 tl’ye çıkarılırken servis hizmeti karşılığında 86 tl hizmet talep edilmeye başlanmıştı. Bu değişikliğin ardından önce 1 Mart’ta taşeron işçileri rektörlük önünde bir protesto yapmış ve rektörle bir görüşme gerçekleştirmişti. Yapılan bu değişikliğe Boğaziçili öğrenciler de sessiz kalmadı. 3 Mart Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi Hak İhlalleri ve Taşeron Komisyonunun yaptığı çağrıyla öğle yemeği protesto edildi ve yemekhanede yemek yenmedi. Bunun yerine protestoyu gerçekleştiren öğrencileri Kooperatif’te yapılan yemekler ücretsiz olarak yemişti.

İşçiler için Yemekhane Protestosu

15 Mart 2016- Boğaziçi Üniversitesi Akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan Tutuklandı

esra-mungan-11012016

Barış için Akademisyenler bildirisinin basın açıklamasını yapan 4 akademisyenden biri olan Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü hocası Esra Mungan hakkında tutuklu yargılanma kararı alınmıştı. 14 Mart tarihinde hakkında tutuklama kararı olduğunu öğrenen ve ifade vermek için Emniyet’e giden Mungan, geceyi karakolda geçirmiş, 15 Mart tarihinde nöbetçi mahkemeye çıkartılıp tutuklu yargılanmasına karar verilmişti. Tutuklu yargılanma kararının ardından 15 Mart tarihinde Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Kuzey Kampüs’te bir forum düzenlemişti. Boğaziçili öğrenciler ve akademisyenler Kuzey Kampüs’ten bir yürüyüş düzenleyerek Aptullah Kuran Kütüphanesi önünde buluşarak GKM Ayhan Şahenk Salonu’na yürümek için toplanmış, Kuzey Kampüs B Kapısı’nda polis ve tomalar bekleyişteydi. Toplu yürüyüşe izin vermeyen polisler nedeniyle topluluk gruplar halinde ayrılarak salona gitmek zorunda kalmıştı. Ardından da dönemin rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan’ın tutuksuz yargılanması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşmüştü. Öğrenciler ve akademisyenler ise Kuzey Piramit’te nöbetlerini ve hocaları için yaptıkları etkinliklerini sürdürmüştü.

Esra Mungan’ın Kürsüsü Boş Kalmadı

23 Nisan 2016- Tutuklu Akademisyenler Tahliye Edildi

13102738_171132209948520_6562339554912098180_n

Üniversitemiz akademisyenlerinden Esra Mungan’ın da içinde bulunduğu 4 akademisyenin tutukluluğu 22 Nisan 2016’da görülen davanın ardından sona ermişti. İşlemlerin tamamlanmasının ardından akademisyenler serbest bırakılmıştı. Tahliye edilen akademisyenleri öğrencileri ve kalabalık bir grup karşıladı. Esra Mungan ise cezaevi önündeki açıklamasında “Barış ve demokrasi için mücadele etmeye devam edeceğiz.” demişti. Mungan ve Camcı kendilerini karşılayanlarla birlikte halay çekmişlerdi.

Akademinin Esaretle İmtihanı

16 Haziran 2016- Gülay Barbarosoğlu ve Vedat Akgiray Rektörlük Seçimi İçin Adaylıklarını Koydu

rektorluk100_0969b

2016 Rektörlük seçimleri için ilk adaylık kapanmıştı, adaylığını açıklayan Prof. Dr. Rektör Gülay Barbarosoğlu’nun ardından Prof. Dr. Vedat Akgiray da rektörlük seçimlerinde aday olmuştu. Rektörlük seçimi ise normal şartlarda şöyle gerçekleşiyordu: Kurallar gereği Boğaziçi Üniversitesinde en az 6 adayın seçime girmesi gerekiyor. Gülay Barbarosoğlu’nun ardından Vedat Akgiray’ın da aday olmasıyla aday sayısı ikiye çıktı. Liste kapandığı için YÖK’ün kurallarına uyulması adına bazı profesörler aday olacaklar. Seçimde Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri oy kullanacak ve en yüksek oyu alan 6 aday YÖK’e bildirilecek. YÖK değerlendirme yaptıktan sonra belirlediği üç adayı Cumhurbaşkanına sunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu 3 aday içinden Boğaziçi Üniversitesinin gelecek dönemki rektörünü belirleyecek. Boğaziçi Üniversitesinde 1992 yılı seçimlerinden beri en çok oyu alan aday rektörlük görevine atanıyor. İlk defa Prof. Dr. Üstün Ergüder’in seçildiği 1992 seçimlerinde diğer adayların rektörlük görevini kabul etmeyeceklerini beyan etmeleriyle başlayan bu gelenek günümüze kadar devam etmişti.

Veday Akgiray da Rektörlüğe Adaylığını Koydu

12 Temmuz 2016- Rektörlük Seçimleri Sonuçlandı

Boğaziçi Üniversitesinin yeni rektörünün belli olacağı süreç 12 Temmuz 2016’da ilk aşamasıyla başladı. Öğretim derecesi yardımcı doçent ve üzerinde olan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin oy kullandığı seçimler sonucunda rektör Gülay Barbarosoğlu 348, Vedat Akgiray ise 40 oy almıştı.

İşte Seçim Sonuçları

19 Temmuz 2016- Boğaziçi Üniversitesi Dekanları İstifa Etti

2

15 Temmuz’un ardından, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK), bütün devlet ve vakıf üniversitelerindeki toplam 1577 dekanın istifasını istemesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nin bütün dekanlarının istifa ettiği bildirilmişti. 19 Temmuz 2016 tarihinde dekanlar bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmış ve dekanlık görevlerinden istifa etme kararı almışlardı.

Bütün Dekanlar istifa etti

18 Ekim 2016- Polis Kuzey Kapı’da Öğrencilere Müdahale Etti

bogazici-universitesi-nde-polis-saldirisi-8-gozalti-1476787768

Boğaziçi Üniversitesi, 18 Ekim Salı günü DEV-GENÇ’in okul dahilinde gerçekleştirmek istediği sergi ve konser akabinde polis, Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB) ve sol görüşlü öğrenciler arasında gerginliğe ve arbedeye sahne olmuştu. Sabah saatlerinden itibaren Kuzey Kampüs ve çevresinde alınan güvenlik önlemleri; güvenlik sayısındaki artış, Kuzey Kapı’nın önündeki otoparkta bekletilen TOMA ve polis ekipleri kampüs sakinlerinin dikkatini çekti. Kampüs girişinde kimlik sorma uygulaması yoğunlaştırıldı ve kapıda ÖGB tarafından güvenlik koridoru kuruldu. Kore Kapısı’nın da kapalı tutulmasına sabah saatlerinde Boğaziçi Buddy’de dikkat çekilirken güvenlik görevlilerinin alınan önlemlerin sebebi ve ne kadar devam edeceği hakkında net bir cevap vermekten kaçındığı görülmüştü.

Polis Öğrencilere Müdahale Etti

29 Ekim 2016- 676 Sayılı KHK ile Rektörlük Seçimleri Kaldırıldı

29 Ekim’de yayınlanan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2517 sayılı Yükseköğretim Kanununun rektör atamalarına dair maddesinde değişikliğe gidildi. Kanunun 13. maddesinde rektörlerin üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilen adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanabileceğine dair belirtilen hususta değişikliğe gidildi. Değişiklik neticesinde yenilenen 13. Maddenin ilgili paragrafında “Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır. ” denilerek rektörlük seçimlerinin akademisyenler tarafından yapılmasının hükümsüz olacağından bahsedildi. Daha sonra da rektörlük seçimlerinin kaldırılmasına ilişkin Boğaziçili Akademisyenler cüppelerini giyip basın açıklamasında bulundular. Prof. Dr. Ayşe Buğra okuduğu bildiride “Demokratik toplumlarda rektörler siyasi irade tarafından belirlenmez. Üniversiteler özerk kurumlardır. Bu özerklik, anayasamız tarafından sınırlı da olsa güvence altına alınmıştır. Ancak son düzenleme, üniversitenin kurumsal özerkliğini hem kamu hem vakıf üniversiteleri için yok etmektedir.” diyerek seçilmiş rektörün atanmamış olmasının kabul edilemez olduğunu söyleyip rektör seçimini düzenleyen KHK’nın iptalini kamu yararı adına talep ettiklerini bildirdi. Bu bildirinin ardından, Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu (ÖTK)’nun çağrısıyla 8 Kasım günü kampüste toplanan öğrenciler de KHK’nın iptalini ve %86’lık oy oranıyla ikinci kez seçilen mevcut rektör Gülay Barbarasoğlu’nun yeniden atanmasını talep etmişti.

Rektörlük Seçimleri Kaldırıldı

Akademisyenlerden KHK Bildirisi

1 Kasım 2016- ‘The Sapık’ Mahkemeye Çıktı

1

Çok uzun süredir Hisarüstü Mahallesi’nde öğrencileri taciz ederek ortalığı birbirine katan sapık hakkındaki davanın ilk celsesi 1 Kasım 2016’da görülmüştü. Öğrenciler kaldırımda yürürken sapığın onlara doğru yaklaştığını ve kendilerine yönelik cinsel söylemlerde bulunduğunu okulumuz bünyesindeki Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu (CİTÖK) ile paylaşmışlardı ve bununla ilgili olarak CİTÖK’ün de desteğiyle şikayetçi olup hukuki süreci başlatmışlardı. Mahkemeden sonra, 3 Kasım Perşembe akşamı saat 20:30’da sanık M. Uncuoğlu’nun ablası, annesi ve babası olduğu tahmin edilen yaşlı bir çift ve yanlarında getirdikleri 9-10 yaşlarında bir kız çocuğu ile Kuzey Kampüs önüne gelmişlerdi. İçeri girmek isteyen aileye güvenlikler izin vermedi. Güvenliklerin aileyi uzaklaştırma çabaları da sonuç vermedi ve bu esnada toplanan öğrenciler de aileye tepki gösterip slogan atmaya başladı. Aile mensupları öğrencilere tehdit ve hakaretlerde bulunmuştu. Üniversitenin sosyal medya platformunda oldukça bahsi geçen ‘The Sapık’, ikinci duruşmasına 21 Şubat 2017’de çıkartılacak.

Hisarüstü Tacizcisi Dosyası

12 Kasım 2016- Boğaziçi Üniversitesi’ne Yeni Rektör Atandı

46749

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmed Özkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atandı. Prof. Dr. Mehmed Özkan 2016 yılı Ağustos ayından beri Araştırmadan Sorumlu Rektör Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Lisans derecesini de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamlayan Özkan, 1995 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Biomedikal Mühendisliği Enstitü’sünde öğretim görevlisiydi. 12 Kasım 2016 tarihi itibariyle Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan Temmuz ayında yapılan rektörlük seçimlerinde aday olmamıştı. Gerçekleştirilen atamanın ardından Boğaziçi öğrencileri protestolarına devam etti, dayanışma çadırında nöbetlerini sürdürdü, akademisyenler de bir araya gelerek 676 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ilgili maddesinin iptal edilmesini istediklerini bir kez daha dile getirdiler.

Boğaziçi Üniversitesi’ne yeni rektör atandı

htBoğaziçi’ne destek büyüyor

25 Kasım 2016- Tarihçi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Selim Karakışla Vefat Etti

yavuz-selim-karakisla

Osmanlı İmparatorluğu dönemi İstanbul sokaklarındaki ‘’küçük insanların” hikâyelerinin peşinde koşan tarihçi kimliğiyle tanınan Karakışla 25 Kasım 2016 tarihinde vefat etti. Osmanlı İmparatotluğu’nda sosyal yaşam ile ilgili makalelerini Toplumsal Tarih, Atlas Tarih, NTV Tarih, Popüler Tarih gibi akademik ve popüler tarih dergilerinde; geçtiğimiz sene ise Doğan Kitap’tan “Eski Zamanlar, Eski İnsanlar” ve “Eski Hayatlar, Eski Hatıralar” isimli iki kitabı yayımlanmıştı.

Yavuz Selim Karakışla’nın ardından

29 Kasım 2016- Mithat Alam Vefat Etti

Kendisini tanımayanların bile adını en azından Boğaziçi Üniversitesi’ndeki film merkezinden bildiği sinema aşığı Mithat Alam, 29 Kasım 2016’da aramızdan ayrıldı. Sinema bölümü bulunmayan Boğaziçi Üniversitesi’nde, sinemaya ilgi duyan öğrencilere kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratmak ve fikir aşamasından üretim aşamasına kadar sinemanın farklı alanlarında öğrencilerin yürütecekleri çalışmalara destek olmak amacıyla, 1999’da kendi adını taşıyan bir film merkezi kurdu Alam. Çok sayıda ödülü bulunan Alam son olarak, 36. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödüllerinde, “Sinema Emek Ödülü”ne layık görülmüştü. 30 Kasım 2016’da Bebek Cami’sinde son yolculuğuna uğurlandıktan sonra Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Mithat Alam hayatını kaybetti

11 Aralık 2016- ‘Medya ve İktidar’ Konferansı İptal Edildi

as

Sosyal Bilimler Kulübü’nün 11 Aralık Pazar günü düzenleyecek olduğu, katılımcıları arasında kapatılan Özgür Gündem gazetesinin ve Hayat TV’nin eski çalışanlarının da bulunduğu “Medya ve İktidar” başlıklı konferans iptal edildi. Aynı günün akşam saatlerinde Sosyal Bilimler Kulübü, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada düzenleyeceği etkinlik dolayısıyla üniversite içinden ve dışından pek çok tehdit aldığını dile getirmişti. Kulüp, ilerleyen saatlerde etkinliğin engellendiğini duyurmuştu. Konuşmacıların kampüse girmesinin engellendiğini, etkinlik mekânının ellerinden alındığını belirten kulüp, yapılanların etkinliğin konusu olan “baskı”yı bir kez daha somutlaştırdığını söylemişti. Kulüp, Boğaziçi Üniversitesi’nde ifade özgürlüğüne dair bir konferansın iptal edilmesinin önceleri hayal bile edilemeyecek bir şey olduğunu söyleyip “üniversitelerimizin elimizden alınmasına karşı öylece sessiz kalacak değiliz” diyerek üniversitenin bütün bileşenlerini dayanışmaya çağırmıştı.

Medya ve İktidar Konferansı İptal Edildi Haberi için Tıklayın

Görüldüğü gibi 2016 yılı yoğun gündemiyle fırtına gibi geçti! Öğrencilerden “Bu sene bitmek bilmedi.”, “Berbat bir yıldı.” gibi cümleler oldukça fazla duyulduğu için 2016, tarihe hem Türkiye hem de Boğaziçi adına ‘lanetli’ yıl olarak kazındı. Bu ‘lanetli’ yılı geride bırakırken Dinamik Gazete olarak 2017 yılının tüm Türkiye ve tüm dünya adına barış içinde, huzurlu ve mutlu bir yıl olmasını diliyoruz. Mutlu yıllar!

İrem Ege Tuğcu
ege.tugcu@boun.edu.tr

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic