Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bir Yorum

II. Ayvalık Yaz Okulu

II. Ayvalık Yaz Okulu

| On 24, Eyl 2016

Kubilay Güneş
kubilaygns@gmail.com

Boğaziçi Üniversitesi ve Zeytin Çekirdekleri Derneği’nin beraber gerçekleştirdiği “Ayvalık Yaz Okulu” projesinin bu yıl ikincisi 22 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında düzenlendi. Boğaziçi Üniversitesinden 30 kişilik gönüllü ekibi; spor, dans, bilim, fotoğraf-sinema ve tiyatro çalışmalarının yapıldığı 5 farklı atölye ile farklı toplumsal yapıdan gelen çocuklara sosyal bir ortamda kendilerini ifade etmelerini sağlamayı amaçladı. Gönüllülerin asıl yapmak istedikleri, atölyelerde oyun ve eğitimlerle çocukların kaliteli zaman geçirmesi ve çocuklara verilen bu eğitimlerin onların kendi yaşamlarında da kullanabilecekleri bilgiler olarak kazanıma dönüştürülmesiydi. Gönüllüler, 2 haftalık süre zarfında Ayvalık merkezde çocuklarla ve Hacıveliler köyünde kadınlarla yapılan çalışmalarda ellerinden geldiğince bu amaç doğrultusunda ilerlediler. Atölyelerin sonunda çocuklarla ve kadınlarla sohbet eden gönüllüler amaçlarına ulaştıklarını ve yaşadıkları tecrübenin çok keyifli olduğunu söylediler.
Projede yer alan Boğaziçili gönüllülerle söyleştik.14423842_10209643078861191_1480909923_o

Mehmet Yılmaz ve Sena Işıl Aslan – Bilim Atölyesi
Bilim atölyesi olarak, çocuklarla çeşitli deneyler yaparak hem onlarla keyifli zaman geçirip hem de okullarda gördükleri teorik bilgileri pratiğe dökerek eğlenirken öğretmeyi amaçladık. Yapılan deneyleri seçerken, günlük hayatlarında kullanabilecekleri ve onlarda merak duygusu yaratacak konular üzerinde durduk. Çocukların hevesle ve merakla deneylere katılıp soru sormaları, bize amacımıza ulaştığımızı hissettirdi.

Beyza Kılar – Fotoğraf ve Sinema Atölyesi
İlk hafta fotoğraf üzerine atölye yaptık. Eski analog ve yeni dijital makinaları tanıtarak ve içlerini açıp inceleyerek başladık derslere. Hem teorik hem pratik eğitim vererek çocukları fotoğraf hakkında heveslendirmeye çalıştık. İkinci hafta ise sinema atölyesi gönüllüleri bizlere katıldı. Çocuklarla kısa film ve belgesel gösterimleri yaptık ve bunların üzerine konuştuk. Hem fotoğraf hem sinema atölyesi olarak, çocuklara ders verirken olabildiğince temel ve basit bir anlatımda bulunmayı amaçladık. Çocuklardan aldığımız olumlu dönüşler de onlara bir şeyler katabildiğimizi gösterdi.img_4966

Oğuzhan Okumuş – Tiyatro Atölyesi
Tiyatro atölyesi olarak en temel teatral faaliyetleri çocuklarla ve kadınlarla yürütmeye çalıştık. Fiziksel aksiyon, fotoğraf verme, jest ve mimik gibi çalışmalarla yaratıcı drama ve tiyatro adına bir şeyler katmaya uğraştık. Hayal güçlerini kullanmalarını sağlayarak farklı karakterlere dönüşebilecekleri ve duygu ve düşüncelerini jest ve mimiklerle yansıtabilecekleri bir gerçekliğinde olduğunu anlatmak istedik. Amacımız çocukların içindeki bir şeyleri uyandırmaktı ve tüm atölyelerde bunu sağladığımıza inanıyorum.
Kazım Kıyan – Spor Atölyesi
Çocukların fiziksel enerjilerini dışarıya daha iyi kanalize edebilecek yöntemler seçerek çalışmalara başladık. Kazanan ya da kaybedenin olmadığı herkesin kazandığı oyunlar oynattık çocuklara. Çocukların enerjileri çok yüksek sadece fiziksel enerjilerinden bahsetmiyorum, bir şeyleri yapabilecek potansiyelleri çok fazla. Biz de bu enerjileriyle, onların kendilerini daha iyi hissedebileceklerini ve daha fazla üretebileceklerini fark etmelerini sağlamaya çalıştık ve bence bu amacımıza da ulaştık. 14285755_10209643051620510_187001330_o

Esra Hızır – Dans Atölyesi
Beden farkındalığı, o anda orada olmak, hem bireysel hem de etrafında dans edenlerle paylaştığın bir an… Dans denildiğinde aklıma gelen bir kaç şey, bu yüzden çocuklarında bunları fark etmesini amaçladık. Olabildiğince çeşitli danslar göstererek hem farklı kültürlerden haberdar olmalarını hem de kendi beden farkındalıklarını keşfetmelerini sağlamaya çalıştık. Çocuklar çok hevesle ve keyifle dans ettiler, hatta bazen bizim bile beklemediğimiz şekilde, çok hızlı öğreniyorlardı. Tanımadıkları çocuklarla tanışıp onlarla dans etmeleri, hem onlar için sosyal bir ortam yaratırken hem de kendileri için de bir özgüven kazanımı sağlamaktaydı. 2 hafta boyunca hem eğlendik hem öğrettik, aynı zamanda biz de çok şey öğrendik. Bizim kadar çocukların da çok keyifli ve kaliteli zaman geçirdiğine inanıyorum. Bu yüzden bu projenin amacına ulaştığını söyleyebilirim.

Yorumlar

  1. Sibel Onay

    2017 yaz programlarına çocuklarımızı nasıl kayıt ettirebiliriz.

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic