Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

İki Taraflı Bir Platform: OTHERS

İki Taraflı Bir Platform: OTHERS

| On 05, Oca 2017

Hattın bir ucunda bir türlü işlerini yetiştiremeyenler diğer tarafında hevesli, istekli gençler. Bu seferki röportaj konumuz ikisinin de bir araya geldiği bir platform olan Others.

1-Merhaba Gizem ve Samet, öncelikle sizi tanıyarak başlayalım. Biraz kendinizden bahseder misiniz?
Samet: Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.
Gizem: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümündeyim 3. Sınıf öğrencisiyim. Others’ı üniversite temsilcilerimizle birlikte biz yürütüyoruz.

2- Geçmişten gelen ilginiz var mıydı girişimciliğe?
Samet: Ben geçtiğimiz yıllarda gittiğim gerek şantiye gerekse ofis stajlarında fark ettim ki istediğim çalışma hayatı bu değilmiş. Ardından kendi işimi yapmam gerektiğini görerek bu yönde çalışmaya başladım. O dönemlerde yakın arkadaşlarım kendi işlerini kurmuşlardı ve bu da bana ilham veren noktalardan biri oldu. Sonrasında okuldan girişimcilik dersleri alarak bu konudaki konferansları takip ederek hedeflerime yaklaştım. Fikrimizle birlikte gelen Koç Kuluçka Merkezi’ndeki ofis de bizi işimizi başlatmaya sevk etti.
Gizem: Benim şu şekilde bir ilgim vardı: Kendimi bir firmanın bünyesinde çalışırken hayal edemiyordum. Üniversiteye geldiğimde öğrencilerin ve mezunların özel sektöre olan ilgisi beni oldukça şaşırtmıştı. Halen de başkalarının yarattığı markanın bir kimsenin hayali olmasını yadırgıyorum. Ailemden örnek verebilirim bu konu hakkında. Annem bir şirkette çalışıyor; onun her sabah kalkıp gittiği işin başkasının olmasını kolay kabullenemiyordum. Diğer taraftan babam kendi işini yapıyor ve onun durumu bana daha çekici geliyordu. Girişimcilik hayatıma da geçen yıl kabul aldığım Girişimcilik Vakfı’nda başlamış oldum. Yıl boyunca katıldığım eğitimlerle ve tanıştığım girişimcilerle birlikte bu dünyaya adım atmış oldum. İlgimin kendi işimi yapmak üzerine olduğunu keşfettim. Böyle bir ekosistemin içinde yer almak istediğimi gördüm. Geçtiğimiz mart ayında da böyle bir fikir oluşunca projeye başlama kararı aldım. Samet’le o dönemde tanışmıştık ve işe birlikte girdik.

3-Others nedir kısaca anlatır mısınız?
Others iki taraflı bir platform. Bir tarafında işlerini başka insanlara yaptırmak isteyen, duruma göre zamanı veya teknik bilgisi olmayan kişiler diğer tarafta ise ek gelir elde etmek isteyen üniversite öğrencileri var. Biz her iki tarafı sistemimiz üzerinde bir araya getirerek eşleşmelerini ve her iki tarafın da isteklerine ulaşmalarını sağlıyoruz. Görevi yapmak isteyenler açılmış görevleri zamanına, lokasyonuna, bütçesine göre görüntüleyebiliyor ve göreve talip olabiliyorlar. İş yaptırmak isteyenler de bize ulaşarak görev tanımını ve bütçesini belirterek ilanını aktif hale getiriyor. Göreve talip olanlar aday olarak iş sahibinin önüne düşüyor ve iş sahibi de istediği adayı kendi kriterlerine göre seçebiliyorlar. Şu an sistemimiz manuel olarak yürütülüyor ancak yeni web sitemiz en kısa zamanda açılacak ve en hızlı şekilde her iki tarafı da bir araya getirebileceğiz.

15337425_1929740673832436_8789523693050545455_n

4-Kuruluş aşamasında neler yaşadınız? Dışarıdan destek aldınız mı yoksa kendiniz mi yürüttünüz?
Yeni başlayan start-uplarda şu tarzı yanılgılar olabiliyor ‘Fikrimiz var, hadi biz buna yatırım bulalım, destekçi bulalım.’ Ancak maalesef durum o tarzda işlemiyor. Kendinizin öncelikle işe başlaması, pazar araştırmalarını projenin altyapısını araştırması gerekiyor. Örneğin fikrinizi test etmek için farklı yöntem ve araçlar mevcut, bunlarla belli bir mesafeyi kat etmek gerekiyor. Biz de bunun farkında olduğumuz için kendi çabamızla ortaya bir şeyler çıkarmaya çalıştık. Bundan sonraki aşamada dışarı açılmayı, yatırım ve destek almayı planlıyoruz.
Bizim için en önemli adım Koç Üniversitesi’nin düzenlediği Bi’ Fikir Bi’ Şirket adlı proje yarışmasına katılmamızla birlikte oldu. O an sadece fikir aşamasında olan projemizle ikincilik kazandık ve üniversitenin girişimcilik merkezinde ofis hediyesini aldık. Şu anda çalışmalarımızı bu ofisten sürdürüyoruz. 2 aylık bir hazırlık aşamasından sonra web sitemizi aktif hale getirdik. Şu anda çalışma alanlarımızı geliştirerek yolumuza devam ediyoruz.

5-Projeyle ilk kez karşılaşan insanlar ne tarz düşünceler içerisindeler?
İş yapmak isteyenler tarafında bizim şu an çok fazla sıkıntımız yok; bir göreve birçok aday başvuru yapabiliyor. Çok geniş reklam yapmamamıza rağmen ağızdan ağıza yayılarak sistemimiz yeterince üye kazandı. Görev açmak isteyenlere ulaşmada şu an bazı problemlerimiz var. Onu da zamanla aşıp daha bilinir hale gelmeyi umuyoruz. Zaten sistemimizde bir görev açıp görevini tamamlatan kişi diğer bir kullanımında herhangi bir soru işaretiyle karşılaşmıyor.
Sistemimizin güvenliğini sağlamak için görev tamamlanana kadar ücreti biz muhafaza ediyoruz. Ayrıca görevin bitiş tarihini birkaç gün öne çekerek olası risklerden de kaçınmaya çalışıyoruz.

6- Şu an ne ölçekte işleriniz devam ediyor? Projenin geleceğinde neler gözüküyor?
Bizim şu an ulaşmaya çalıştığımız nokta insanların gün içinde karşılaştığı sorunda akıllarına Others’ı getirtmek ve problemin sistemimiz aracılığıyla çözebilmesini sağlamak. Görevlerin gidişatına baktığımızda belli noktalar dikkatimizi çekiyor. Start-up’lar aktif olarak görev açıyor. Örneğin onların iş yoğunluğu belli dönemlerde artışa geçiyor veya öğrencilerin açtığı derslerle ilgili görevler sınav zamanlarında artıp azalıyor. Buradan hareketle önümüzdeki dönemlerde dataların birikmesiyle yeni yorumların oluşacağını ve bunlara göre hareket edeceğimizi söyleyebiliriz.

7-Geçtiğimiz günlerde öğrenci kulübüyle bir araya gelip bir case study yaptınız. Oradaki sorun neydi? Çözüme katkısı oluyor mu bu tarz çalışmaların?

O çalışmada ana problemimiz görev yapmak için istekli kitlemizin görevlere oranlara yüksek olması ve istekli kişilerin görev azlığından dolayı motivasyonlarının düşmesiydi. “Acaba” dedik “Bu insanları küstürmeden nasıl her iki tarafı da mutlu edebiliriz?” Bu konuyu tartıştık. Oldukça verimli geçti, farklı noktaları dinleme fırsatına sahip olduk. Yakın zamanda Oğuzhan Aygören hocamızın dersine konuk olup benzer çalışmayı derste de yapacağız.

8- Ekibinizde ağırlıklı olarak üniversite öğrencileri var. Nasıl bir çalışma ortamına sahipsiniz? Üniversite temsilcilikleri halinde mi ilerliyorsunuz?
Şu an İstanbul genelinde on civarı üniversitede temsilcilerimizle çalışıyoruz. Renkli bir çalışma ortamımız var. Her hafta temsilcilerimizle ofisimizde toplantı yapıyoruz. O hafta karşılaştığımız sorunları tartışıyoruz, yeni haftada neler yapacağımızı konuşuyoruz. Aslında hep birlikte test ediyoruz projemizi. Yapılan bir hareketin başarı durumu nedir acaba, onda devam etmeli miyiz, ne gibi geliştirmeler yapmamız gerektiğini tartışıp en doğru yola erişmeye çalışıyoruz. Blog sayfamız mevcut ona içerikler üretiyoruz sosyal medya hesaplarımızın yönetimini sağlıyoruz.

9- Öğrenci arkadaşlarımız için çalışma imkânlarınız var mı? Size nasıl ulaşabilirler ve neler yapabilirler projenizde?
Yeni arkadaşlarımızı her zaman için bekliyoruz kapımız açık. İstekli ilgili kişilerin başvuru açılmasını beklemelerine gerek yok bize istedikleri zaman info@othersapp.com ‘dan ulaşabilirler. Kendilerini tanıtıp ne tarz bir görev almak istediklerini bildirip aramıza katılabilirler. Tek kriterimiz hevesli olması bize gelen kişinin, çünkü grubumuzun motivasyonu yüksek, onu düşürmek istemiyoruz.

Girişim hayatlarının henüz başında olan iki arkadaşımıza röportaj için teşekkür ederiz. Umarız ki bu yolda ilerlemek isteyenlere ilham kaynağı olurlar.

M.Ömer Kuzucu

whatsapp-image-2016-11-21-at-14-00-50-1

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic