Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bir Yorum

İşçiler İçin Yemekhane Protestosu

İşçiler İçin Yemekhane Protestosu

| On 03, Mar 2016

Bu yıla kadar üniversitemizde çalışan işçilerin tamamı (devlet veya taşeron fark etmeksizin) üniversitenin yemekhanesinden öğün başı 2.75 tl’lik bir ücret karşılığında faydalanabiliyordu. Fakat yapılan değişiklikle taşeron işçilerinin yemekhaneden bu şartlarda faydalanmasının önüne geçildi ve öğün başı ücret 8.25 tl’ye çıkarılırken servis hizmeti karşılığında 86 tl hizmet talep edilmeye başlandı.

Bu değişikliğin ardından önce 1 Mart’ta taşeron işçileri rektörlük önünde bir protesto yaptı ve rektörle bir görüşme gerçekleştirildi.

DSC_0045 (1232 x 816)

Yapılan bu değişikliğe Boğaziçili öğrenciler de sessiz kalmadı. 3 Mart Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi Hak İhlalleri ve Taşeron Komisyonunun yaptığı çağrıyla öğle yemeği protesto edildi ve yemekhanede yenmedi. Bunun yerine protestoyu gerçekleştiren öğrenciler Kooperatif’te yapılan yemekleri ücretsiz olarak yediler.

DSC_0048 (1232 x 816)

Saat 17.00’deyse daha önceden planlandığı üzere Kuzey Piramit önünde toplanıldı ve pankartlarla sloganlar eşliğinde Kuzey Kapı’ya yüründü. Ardından bir basın açıklaması yapıldı. Rektörlükle gerçekleştirilen görüşmede yemek fiyatlarında yapılan değişiklik konusunda şimdilik bir sonuca varılamadığı ancak işçilerin karşı karşıya kaldığı pek çok haksızlığın kaldırılması konusunda güvence alındığı belirtildi. Basın Açıklamasında taşeronluk sisteminin getirdiği haksızlıklara ve işçilere yapılan baskıların her geçen gün arttığına değinildi.

Üniversitede çalışan işçilerin de mesai çıkışı gerçekleşen protestoya yoğun ilgi gösterdikleri görüldü. Yemek fiyatları dışında da dertleri olduğunu belirten işçiler, cumartesi günü çalışma zorunluluğundan, işlerin ağırlığından ve zaman zaman şeflerin işten atma tehditlerinde bulunmasından yakındı.

DSC_0053 (1232 x 816)

Yürüyüşün ve basın açıklamasının ardından hazırlanan pankartlar Kuzey Piramit’e asıldı. Bu arada duvarlara sloganlar yazıldığı görüldü.

DSC_0055 (1232 x 816)

 

Yorumlar

  1. Kıvılcım Değirmencioğlu

    son durum nedir? işçilere hakları geri verildi mi?

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic