Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

İstanbul Dondurmacıları

İstanbul Dondurmacıları

| On 07, May 2016

Muhsine Özsoydan
muhsine.ozsoydan@boun.edu.tr

İstanbul Dondurmacıları


Baharın gelmesiyle birlikte havaların ısınmaya başladığı şu günlerde kim hayır diyebilir ki dondurmaya? Tarihinin M.Ö. 4. Yüzyıl Roma İmparatorluğu’na dayandığı tahmin edilen dondurma, büyük- küçük herkesin vazgeçilmez lezzeti olmuş durumda. Biz de sizler için İstanbul’daki en iyi dondurmacılardan oluşan bir liste yaptık.

OLAĞANÜSTÜ BİR TAT : DONDURMACI YAŞAR USTA
1962 yılında henüz 5 yaşındayken mesleğe atılan Yaşar Usta’nın dondurmasının sırrı kullandığı organik meyve ve süt ürünlerinde gizli. Ana malzemeleri Anadolu’nun dört bir yanından getirten Yaşar Usta’nın nostaljik dondurma arabasında cevizli, tahinli, incirli, kestaneli başta olmak üzere 17 farklı dondurma çeşidi mevcut. Bu muhteşem dondurma keyfine herkes ulaşabilsin diye çeşitli semtlerde şubeleri bulunan Yaşar Usta’da bizim favorimiz tahin, muz ve damla sakız üçlemesi.

Tüm Şubeler İçin : www.dondurmaciyasarusta.com/

fsdd

ADI İTALYAN KENDİSİ TÜRK: L’ERA FRESCA
Sarelle üreticisi, Sagra’nın sahiplerinden Ahmet Toksöz ve Zafer Toksöz’ün 2011 Ağustos ayında Bebek’e ilk şubelerini açmalarıyla başlamış L’era Fresca klasiği. İtalyancada “tazelik ve ferahlık zamanı” anlamına gelen L’era Fresca, dondurmalarındaki o muhteşem lezzet ile “Time Out En İyi Dondurma Ödülü”nü fazlasıyla hak ediyor. Sadece dondurma değil, kahve şehirlerinden biri olan Napoli’nin eşsiz kahvelerini, Sarelle dolgulu muffinleri ve kıtır kabuklu olmasıyla bilinen İtalyanların meşhur “ciabatta” ekmeğiyle hazırlanan sandviçlerini de bulabilmeniz mümkün.

Tüm Şubeler İçin : www.lerafresca.com.tr/
lerafresca


BİR GELATO O : DONDURMİNO

Kurucusu Mehmet Ali Akbulut, İtalyan dondurmasına olan merakı üzerine 2010 yılında Alaçatı’da hayalini gerçekleştirmiş. İsmi gibi minicik bir dükkanıyla Karaköy’de hizmet veren Dondurmino’da oreolu ,snickerslı, naneli , kavunlu ,mavi alaçatılı ve her gün farklı bir tarif ile hazırlanan “şefin spesiyali”ni tadabilmeniz mümkün. Dondurmalarındaki farklılık ise İtalya’dan özel olarak getirtilen Jersey tipi inek sütünün mevsim meyveleriyle olan karışımında gizli. Bizim favorimiz ise nutella ve balbadem.

Adres : Kemankeş Mahallesi Mumhane caddesi Fransız Geçidi B Blok No:3 Karaköy /İstanbul

donurmino


TAM BİR İTALYAN : CREMERIA-MILANO :

Milano, Prag ve Bratislava’dan sonra Türkiye’deki ilk şubesini 2006 yılında Beyoğlu’nda açan Cremeria Milano, bizlere tam anlamıyla İtalyan dondurması deneyimini yaşatmak için kullandığı tüm malzemeleri İtalya’dan özel getirtiyor. 22 çeşit dondurmasıyla birbirinden farklı tatları denememize imkan sunan Cremeria Milano’da en çok tercih edilenler arasında tiramisulu, bitter çikolatalı, Bailey’s ve sütlü krokanlı mevcut.

Tüm Şubeler İçin: www.cremeriamilano.com

BİR MODA KLASİĞİ: MEŞHUR DONDURMACI ALİ USTA
1969’dan bu yana ilk ve tek şubesini Moda’ya açan Ali Usta zaman geçtikçe bir “Moda Kültürü” haline gelmeyi fazlasıyla başarmış. Özellikle yaz günleri beklenilen o uzun dondurma sırasından sonra aldığınız o muhteşem tat paha biçilemez doğrusu. Kullanılan taze süt ve mevsimsel meyvelerle dondurma sektörüne yeni bir boyut kazandıran Ali Usta’nın Santa Maria’lı , damla sakızlı ve bisküvili dondurması şiddetle tavsiye edilir.

Adres: Moda Caddesi No: 264/A Moda / Kadıköy
width="300"

FARKLI BİR DÜNYA: VENÜS PASTANESİ
Eğer benim gibi yaz-kış demeden dondurma yiyenlerdenseniz Etiler’de bulunan Venüs Pastanesi tam size göre. Kampüse olan yakınlığı sebebiyle abonesi olmanız muhtemel olan bu dondurmayı özel kılan ise kullandıkları sütün kalitesi. 1971 yılında Nişantaşı Vali Konağı’nda aile şirketi olarak kurulan pastanenin İstanbul’un çeşitli semtlerinde de şubeleri mevcut.

Adres: Nispetiye Cad. No:78
Diğer Şubeler İçin : www.venuspastanesi.com

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic