Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

İşte Seçim Sonuçları ve Önümüzdeki Süreç

İşte Seçim Sonuçları ve Önümüzdeki Süreç

| On 12, Tem 2016

Boğaziçi Üniversitesinin yeni rektörünün belli olacağı süreç bugün ilk aşamasıyla başladı. Öğretim derecesi yardımcı doçent ve üzerinde olan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin oy kullandığı seçimler sonucunda rektör Gülay Barbarosoğlu 348, Vedat Akgiray ise 40 oy aldı.

Ekran Alıntısı

Ne Demiştiler ?

Seçimden önce Dinamik Gazete’nin yaptığı röportajlarda Gülay Barbarosoğlu seçimlerden mağlup ayrılması halinde kesinlikle adaylıktan çekileceğini söylerken Vedat Akgiray seçim sonuçlarına göre bir karar alacağını belirtmişti.

Gülay Barbarosoğlu:

Kanun açık, kanun YÖK başkanına da, sayın Cumhurbaşkanına da bu yetkiyi vermiş. Hiçbir söylem bu kanunun üstünde olamaz. Dolayısıyla ben hiçbir şekilde bu kanunu ve yetkileri zedeleyecek bir söz söyleyemem. Ama 2012’de de söyledim şimdi de söylüyorum, bir oyla bile seçimi kaybedersem böyle bir görevi kabul etmem.

Vedat Akgiray:

Tabii kimse 1 oyla 2 oyla yüzlerce oyu karşısına alıp zorla rektör olmak istemez. Benim cevabım şu: seçimi bir görelim, bakalım YÖK’ün buna tavrı ne olacak? Bugünden kesin bir tavır koyup niye başkasının yetkisini gasp edeyim? Belki de ben birinci olacağım ama Cumhurbaşkanı ikinciyi atayacak. Bu da bir ihtimal, o zaman ne olacak? Yani ben diyorum ki bir seçim gerçekleşsin, durumu görelim. İnsan her zaman affını isteyebilir.

Şimdi ne olacak?

Seçim sonuçlarının 15 Temmuz’a kadar YÖK’e ulaştırılması gerekiyor. Bunun ardından YÖK seçimde en yüksek oyu alan 6 adayla görüşmeler gerçekleştirecek. Görüşmeler Rektör Adayları İnceleme Komisyonu tarafından 18– 26 Temmuz’da yapacak. YÖK Genel Kurulu 27 – 28 Temmuz’da toplanacak ve 6 aday içinden belirlenen 3 isim 1 Ağustos’ta Cumhurbaşkanına gönderilecek. Cumhurbaşkanı bu 3 isimden birini Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak atayacak. Bugün yapılan seçim sonuçlarının YÖK ve Cumhurbaşkanının seçimi üzerinde herhangi bir yaptırımı bulunmuyor.

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic