Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Kilyos’ta Bir Sene

Kilyos’ta Bir Sene
Ahmet Berkay Karakaş

Boğaziçi’ne gelen öğrencilerin bir kısmının kayıt sırasında öğrendiği bir gerçek olan Kilyos’ta hazırlık okumak artıları ve eksileriyle incelenmesi gereken bir konu.

Üniversitemizde hazırlık eğitimi alacak ve okulun yurtlarında kalmak isteyen öğrenciler, bir yıl Kilyos’taki Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü’nde hazırlık öğrenimi görüyor Kampüs, şehirden yaklaşık 30 km uzaklıkta. Sarıtepe Kampüsü’nde 2 adet yurt binası ve derslerin görüldüğü YADYOK binası bulunuyor. 1.Kilyos Yurdu daire tipi olarak anılıyor ve bir daire; 4+4 kişilik iki oda, bir tuvalet ve bir mutfaktan oluşuyor.  Oda tipi olarak anılan 2. Kilyos Yurdunda ise 4 kişilik odalar ve her katta bir ortak tuvalet ve mutfak bulunuyor. Kilyos yurtları, sosyal imkânlar bakımından kısıtlı olsa da öğrencilerin kaynaşması için ideal bir ortam. Kendi plajının var olması, doğayla iç içe olması, dönemdeki birçok öğrenciyle bir arada yaşama olanağı sunması kampüsün en önemli avantajları. Şehre uzaklığı ve özellikle kış aylarında şehir merkezine ulaşımın zahmetli ve kısıtlı olması ise kampüsün en büyük eksileri. Ancak bir öğrencinin kendi yaşamını sürdürme yetisini geliştirmesi ve iyi bir arkadaş çevresi oluşturması adına Kilyos Kampüsü önemli bir şans.

!! 59RK hattı ile Kilyos Kampüsünden Taksim metro hattı Hacıosman durağına  25-40 dakikada, Güney Kampüse ise 45-60 dakikada ulaşım mümkün.

 

ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

Evin YILMAZ / Ekonomi 1.Sınıf

Kilyos’taki yurt imkanlarını nasıl buluyorsun ?

Ben 1. Kilyos Yurdunda kalıyordum ve gayet memnundum. Odalarda banyo ve mutfak olması büyük avantaj fakat oda tipi olduğu için ilk başlarda pek hoş görünmeyen 2. Kilyos Yurdunun da daha samimi bir ortamı olduğunu, hatta özellikle sene başında zamanımın çoğunu orada geçirdiğimi söyleyebilirim.

Ana kampüse göre avantajları nedir Kilyos’un?

En büyük avantajı kesinlikle sadece hazırlık öğrencilerinin olması. Kampüse adım atar atmaz senin gibi üniversiteye yeni başlamış, aynı heyecanları ve sıkıntıları yaşayan insanlarla bir araya geliyorsun; bu sayede pek fazla uyum sorunu yaşamıyorsun. Kampüsün sahilinin olması da ana kampüse göre bir artı sayılabilir. Güzel havalarda denize girip plaj voleybolu oynayabileceğin ya da sahilde ateş yakıp gitar çalma gibi hayallerini gerçekleştirebileceğin bir yer.

Canan KAMIŞLI / Kimya Mühendisliği 1.Sınıf

Sarıtepe Kampüsü’nün olumsuz özellikleri nedir?

Sportif faaliyetler açısından zayıf, çünkü spor tesisi yok neredeyse (Birtakım çalışmalar var bununla ilgili ama orada kaldığım sene  için konuşuyorum.). Ulaşımın uzunluğundan ziyade kötü havalardaki mahsur kalmalar ve otobüs sefer sıklığının yetersizliği temel problemler.

Utku Çubukçu / Yönetim Bilişim Sistemleri 1.Sınıf Kampüsün arkadaş çevresi oluşturma adına faydaları var mı?

Kampüsteki öğrenci sayısının azlığı ve hepsinin hazırlık okuyor olması nedeniyle, herkes ile ister istemez tanışıyorsun. Bu nedenle güzel bir arkadaş çevresi edinme imkânın oluyor.

Kilyos Kampüsü’nün şehre uzaklığı senin için problem miydi?

Benim için problem olmadı. Yolculuk yapmayı seven biri olduğum için, 59RK (kalabalıklığı dışında) güzel. Bol bol müzik dinliyorsun.

Onur Çiçek / İşletme 1.Sınıf

Sarıtepe Kampüsü arkadaşlık ilişkilerini nasıl etkiledi?

İlk başta zorunlu arkadaşlıklar oluşuyor. Daha sonra sürekli birlikte vakit geçirerek mükemmeliğe ulaşan arkadaşlıklar kuruluyor. Çünkü yemeğini birlikte pişiriyorsun, sahile birlikte gidiyorsun, içkiyi beraber içiyorsun, voleybolu birlikte oynuyorsun… Bu arkadaşlık bağları yüzünden Kilyos’tan ayrılmakta oldukça zorlanmıştık.

Ahmet Berkay Karakaş

berkay.karakas1@gmail.com

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic