Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

“Medya ve İktidar” Konferansı İptal Edildi

“Medya ve İktidar” Konferansı İptal Edildi

| On 13, Ara 2016

Alperen Divriklioğlu
alperen.divriklioglu@boun.edu.tr

Sosyal Bilimler Kulübü’nün 11 Aralık Pazar günü düzenleyeceği, katılımcıları arasında kapatılan Özgür Gündem gazetesinin ve Hayat TV’nin eski çalışanlarının da bulunduğu “Medya ve İktidar” başlıklı konferans iptal edildi.

Türk Araştırmaları Topluluğu, 10 Aralık günü öğle saatlerinde kendi Facebook ve Twitter sayfalarında terör propagandası içerdiğini düşündüğü “Medya ve İktidar” başlıklı konferansın düzenlenmesine karşı olduğunu ifade eden bir bildiri yayımlamıştı. Topluluk, yayımladığı bildiride, Sosyal Bilimler Kulübü’nün faaliyetlerinin geçtiğimiz yılın kasım ayında kulübün düzenlediği bir etkinlikte PKK’nın kuruluş yıl dönümünün kutlanmasının ardından altı aylığına durdurulduğunu hatırlatarak kulübün “Boğaziçililerin iradesini hiçe sayarak bölücülük faaliyetlerine devam ettiğini” ve okulun güvenliği için tehdit oluşturduğunu iddia etmişti. Topluluk, bildirisini Twitter üzerinden #BoğaziçindeTeröristİstemiyoruz etiketi ile paylaşmıştı.

Aynı günün akşam saatlerinde Sosyal Bilimler Kulübü, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada düzenleyeceği etkinlik dolayısıyla üniversite içinden ve dışından pek çok tehdit aldığını dile getirmişti. Bahsi geçen etkinlik için gerekli bütün izinleri aldığını vurgulayan kulüp, bir kesimin okul yönetimine Can Dündar’ın konferansa katılımının önüne geçilmesi için yaptığı baskı nedeniyle Can Dündar’ı programdan çıkarmak zorunda kaldığını; ancak etkinliğin düzenleneceğini söylemişti.

Kulüp, ilerleyen saatlerde etkinliğin engellendiğini duyurmuştu. Konuşmacıların kampüse girmesinin engellendiğini, etkinlik mekânının ellerinden alındığını belirten kulüp, yapılanların etkinliğin konusu olan “baskı”yı bir kez daha somutlaştırdığını söylemişti. Kulüp, Boğaziçi Üniversitesi’nde ifade özgürlüğüne dair bir konferansın iptal edilmesinin önceleri hayal bile edilemeyecek bir şey olduğunu söyleyip “üniversitelerimizin elimizden alınmasına karşı öylece sessiz kalacak değiliz” diyerek üniversitenin bütün bileşenlerini dayanışmaya çağırmıştı.
ekran-alintisi

Sosyal Bilimler Kulübü üyeleri dün(12 Aralık Pazartesi) 11.45’te Kuzey Kampüs’teki piramidin önünde toplanarak yeni bir açıklama yaptı. Bir TOMA ve iki polis otobüsü açıklamadan bir saat önce Kuzey Kampüs’ün karşısındaki otoparka geldi. Açıklamalarına cumartesi akşamı yaşanan bombalı saldırıda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı dileyerek başlayan kulüp üyeleri, düzenlemek istedikleri etkinliğin öğrenci kulüpleri, milletvekilleri ve İçişleri Bakanlığı tarafından hedef gösterilmiş olduğunu söyledi. Kulüp üyeleri, tüm yasal gereklilikleri yerine getirmiş bir konferansı engellemeye çalışmış olan kulüplere ve topluluklara yaptırım uygulanmasını istediklerini dile getirdi. Üyeler, üniversite yönetiminin de üniversitedeki demokratik ortamı korumaktaki yetersizliğine dair bir açıklama yapmasını beklediklerini ve ülke siyasetindeki baskı ortamının üniversiteye yansıması üzerine düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic