Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

ODTÜ Arazisi Korunabilecek Mi?

ODTÜ Arazisi Korunabilecek Mi?
Ahmet Berkay Karakaş

Günlerdir gündemden düşmeyen ODTÜ Ormanı’ndan yol geçirme projesi ve tartışmaları sürerken, çoğu insan sürecin arka yüzünü bilmiyor. Son mahkeme kararları ve tarafların istekleri neler?

ODTÜ Ormanı, yıllardır Ankaralıların bilincinde şehrin sayılı yeşil alanlarından biri olarak yer etmekte. Kendi ekosistemini oluşturan bölge, geniş florasıyla ise araziye gelenleri şaşkına çeviriyor. Ankara’nın yeşil bir kent olmaması; buradaki her bir ağacı daha da değerli kılıyor.

Prof. Dr. Alaaddin Egemen, ODTÜ Kurucu Rektörü Kemal Kurdaş, o dönemin ODTÜ mensupları ve hatta Ankara halkının da yoğun desteğiyle 1960’larda oluşturulmaya başlanan orman, şu sıralar içinden geçirilmesi planlanan yol projesiyle ülke gündeminde. Yol yapımındaki hızıyla ünlenen Ankara Belediyesi, bu projenin kent trafiğini rahatlatacağı görüşünde. Ancak yadsınamaz bir gerçek var ki, üç ayda bitirilen bir yol çalışmasının verdiği tahribatın onarılması on yıllar sürebiliyor.

Bugüne gelinceye dek neler yaşandı:

 • ODTÜ arazisinden yol geçirme tartışmaları ilk olarak 1992’de başladı.
 • Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu’na bağlayacak 1.yol projesinin üzerinden geçmesi planlanan arazi, ODTÜ tarafından 1994’te Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verildi.
 • Ancak ODTÜ arazisi, 6 Mart 1995’te Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından “1. Derece Sit Alanı” ilan edildi.
 • 2008 yılında ise birinci yola ek olarak ikinci bir yolun yapımı gündeme geldi. Bu yol Anadolu Bulvarı’nın devamı olacak yolla (1.yol) birleşecekti.
 • İşte asıl bu ikinci yol ODTÜ ve Büyükşehir Belediyesi arasında yaşanan sert tartışmaların sebebi. Çünkü bu yol ODTÜ yerleşkesini, Bilkent girişinde bulunan A-7 kapısından girerek doğu-batı yönünde kesecek. Ve ODTÜ arazisinde büyük bir ağaç kıyımına sebep olacak.
 • Bu tartışmalar sırasında Büyükşehir Belediyesi, “ODTÜ binalarının kaçak olduğu” iddiasıyla, 45 bina grubunun yıkılmasına ve üniversiteye 1,8 milyon TL ceza kesilmesine karar verdi.
 • Basında “yol restleşmesi” olarak anımsanan bu olay sonrası, ODTÜ Rektörlüğü Belediye kararlarını mahkemeye taşıdı.
 • Açılan 45 ayrı davada yıkım ve ceza kararlarının yasal dayanağı olmadığı ve kamu yararına aykırı olduğu hükme bağlandı.

Gelinen son aşamada, bu iki ayrı yol projesinden 1.si; ODTÜ’nün de 1994’te kabul ettiği şekilde, kampüsün doğusundaki A-1 kapısı ile Vişnelik arasındaki bölgeden geçerek Konya Yolu’na bağlanacak. Rektörlük küçük değişiklikler dışında bu plana itiraz etmiyor. Ancak 2.yol projesine tamamen karşı olan Rektörlük, konuyu yargıya götürdü ve mahkeme, itirazı haklı bularak Büyükşehir Belediyesi’nin kararını iptal etti.

İptalin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni bir “Koruma Amaçlı İmar Planı” talep etti. ODTÜ Rektörlüğü, bu yolun doğal ve arkeolojik sit alanlarını ve orman olarak tescil edilmiş alanları tahrip etmeyen bir tünel olarak yapılmasının kabul edilebileceğini açıkladı.

ODTÜ Rektörlüğü bu planı onaylanmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sundu. Onay için beklenirken, Belediye ekipleri de yol yapımına başlamak için hazır durumda. Ancak Belediye ODTÜ’nün istediği tünel yöntemine maliyeti sebebiyle sıcak bakmıyor.

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisiliği 1.Sınıf öğrencisi Eray Ölmez’in objektifinden yapımına başlanan 1.bulvardan bir kare

ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

ODTÜ’deki yol projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yapılacak yolun trafik sorununa çözüm olacağı söyleniyor, oysaki her yol kendi trafiğini yaratır. Mahalleleri bölerek, ormanları katlederek açılacak yeni yollar ancak trafik sorununu daha içinden çıkılmaz hale getirecek. Toplu taşımanın yaygınlaştırılması, raylı sistemin tamamlanması gibi alternatifler varken yeni yollar yapmayı tercih etmek daha fazla araçtan, daha fazla çevre kirliliğinden, daha fazla ranttan kaynaklanacak daha hızlı bir küresel ısınma demektir.

Hüseyin Sinan Güler / ODTÜ Uluslararası İlişkiler 1.Sınıf ve ODTÜ Çevre Kulübü Üyesi 

 • Ben ODTÜ ‘de eğitim gören bir öğrenci olarak ve dahası bir Ankaralı olarak böyle bir şey yapılmasına kesinlikle karşıyım, çünkü bu yapılacak yol resmen bir çevre katliamı olacak. Ayrıca biz Ankaralılar’ın sahip olduğu tek yeşilliğin böyle bir yol projesiyle elinden alınması tek kelimeyle bencillik olur. Eğer gerçekleşirse 7 binin üstünde ağaç kesilecek ki belediye bunu nasıl telafi etmeyi düşünüyor? Bilmem kaç fidan dikeceğiz gibi ucuz vaatler sunarak bu yarım asırlık ormana yapılan katliamı meşrulaştırmak gerçekçi bir yaklaşım değil. Bu ağaçlar kolay yetişmedi ve üniversitenin bu ormanın oluşmasında büyük emeği var. Bu nedenle tek bir kişinin keyfi ile değil ormanın gerçek sahiplerinin kararı ile hareket edilmesi gereklidir.

Çağatay Karaca / ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği 1.Sınıf 

 • Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’ye yol projeleri sırasında takındığı tavırda art niyet olduğunu düşünüyor musun?

ODTÜ’nün kurulduğu yıllarda Ankara, imar açısından çok gelişmiş durumda değildi. ODTÜ rantın oluşmadığı bir bölgede kurulmuş oldu böylece. Zamanla ODTÜ arazisi içinde sit alanı ve doğal alanlar olduğu ortaya çıktı ve Eskişehir Yolu gibi rantın oluşmaya başladığı bir alanın da içinde kalmaya başlamış oldu. Toplumsal belediyecilik anlayışı olmayan Melih Gökçek; arazisinin bir ucu Eskişehir Yolu, diğer ucu da Konya Yolu gibi rantın yüksek olduğu noktalara ulaşan ODTÜ’yü  talan etme arzusuyla saldırmaya başladı. Bu durumu dönem dönem gerek ODTÜ özelinde, gerek akademisyenlerine saldırı olarak gündeme getirmeye başladı. Ve bu son yol meselesinde de aslında Ankaralıları ve ODTÜ’lüleri yakından ilgilendiren bu durumda hiç kimseden hiçbir onay almadan illegal bir yol inşaatı başlatması, Melih Gökçek’in art niyetini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Güntaç Ak / ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Mezunu

 • ODTÜ Ormanı’nın Ankara için önemi nedir?

 Şu an yapılan ölçümlerle kanıtlanmış olduğu üzere, Ankara içinde oksijenin en çok üretildiği yer ODTÜ Ormanları’dır. Kaldı ki sadece ağaç başına bir önemden değil, aslında ODTÜ ormanlarının oluşturduğu yeşilliğin Ankara için öneminden ve kent içi oluşturduğu yeşil alan bütünlüğünün öneminden bahsediyoruz. Her geçen gün kentte artan beton yığınları içinde her açıdan bulunmaz bir önem taşıdığı ve gelecekte de taşıyacağı kesindir.

Özgün Özmen / ODTÜ Uluslararası İlişkiler 1.Sınıf

ODTÜ İşletme 1.Sınıf öğrencisi Zeynep Deniz Özyol’un objektifinden “ODTÜ’deki Protesto” 

Ahmet Berkay KARAKAŞ

berkay.karakas1@gmail.com

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic