Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Rayların İzinde Avrupa: Interrail

Rayların İzinde Avrupa: Interrail

| On 24, May 2016

Yaz mevsiminin gelmesi ve okulların tatile girecek olması nedeniyle hepimizin aklına aynı sorunun gelmesi muhtemel. Bu yaz tatilini nasıl değerlendirmeliyiz? Eğer kısıtlı bir bütçeyle güzel bir Avrupa turu yapmak istiyorsanız Interrail sizin için en uygun şeçenek.

Sırt Çantalı Bir Seyahat
Interrail Avrupalı gençlerin uygun bir fiyata seyahat etmesine olanak sağlayan bir sistem. Küçücük bir biletle istediğiniz kadar ülkeyi trenlerle gezip görebilme şansına sahip olabileceğiniz, yaşayacağınız sorunlar karşısında soğukkanlılık kazanacağınız, farklı kültürler ve insanlar ile kaynaşma olanağı yakalayacağınız kısacası “Dünya vatandaşı” olabilmemize büyük imkan sağlayan bir gelenek.

Peki Bu Bilet Neye Benziyor?

indir

Avrupa’da 30 ülkede geçerli olan Interrail bileti birkaç yapraktan oluşuyor. TCDD garlarından satın alabileceğiniz bu bilet daha önce görmediğiniz medeniyetlerin kapısını açan bir anahtar işlevi görüyor. Bilet fiyatları ise seyahatinizin süresine göre 200 euroyla 479 euro arasında değişiyor.

Korkulu Rüya: Vize
Vize ise bu sürecin en korkutucu tarafı. Yabancı bir ülkeye giriş hakkı anlamına gelen vizeyi Büyükelçilik’lerden temin edebilirsiniz. Schengen Birliği’ne dahil olan Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İtalya gibi ülkelerden alacağınız vize bu birliğe dahil tüm ülkeleri ziyaret edebilmenizi sağlıyor. Yeşil pasaportunuz varsa işler sizin için daha kolay olabilir çünkü Schengen Birliği’ne dahil ülkeler yeşil pasaportlular için vize talep etmiyorlar

Konaklama

youth_hostel_sign

Konaklama için en çok tercih edilenler arasında hosteller bulunuyor. Interrail yolculuğuna anlam katan ve bir nevi “modern yolcu hanları” olan hosteller, yeni insanlarla tanışmak, ilginç hikayeler dinlemek ve hiç sıkılmadan sabaha kadar farklı kültürlerden gelmiş insanlarla sohbet edebileceğiniz bir ortam sağlıyor. Camping ise tercih edilen bir diğer yöntem. Hosteller gibi sosyalleşme imkanı sağlayan kamplar, çadırda kalmanın keyfine varmak isteyenler için birebir. Hostellerin dışında sahiller, parklar, sokaklar, tren garları gibi kamuya açık her alan sizindir.

Yaşamak İçin Yemek
Interrail’da bütçe sorunu sebebiyle genelde düşük maliyetli yiyecekler tercih ediliyor. Örneğin süpermarketlerden alacağınız ürünler, hostel kahvaltıları karnınızı doyurmak için birebir. Ancak farklı bir kültürde olduğunuz için geleneksel yemekleri tüketmeyi unutmayın. Bunun için lüks restoranlar yerine sokak lezzetlerini tercih edebilirsiniz. Hem bütçenize katkı sağlayacak hem de yerel halkla iletişim kurma fırsatı yakalayacaksınız.

GEZGİN GÖRÜŞLERİ

Ozancan Yüzbaşı
Interrail’e nasıl hazırlandın?
Lise sondan beri arkadaşlarla hayalini kurduğumuz bir şeydi interrail. Üniversiteye başladığımız dönemin başında üzerinde ciddi şekilde düşünüp, planlarımızı kağıtlara ve haritalara döktük. Sonrasında gidiş dönüş uçak biletlerimizi alarak seyahatimizin kesin sınırlarını çizmiş olduk. Geziye kadar olan süreçte facebook Interrail Türkiye sayfasından ve forumlardan diğer insanların tecrübelerini okuduk, birbirimizle edindiğimiz bilgileri paylaştık. Aylarca elimizden dünya haritası eksik olmadı, bol bol hayal kurduk.

Interrail Foto

Tek mi çıktın grupla mı? Hangisini tavsiye edersin?
Ben grupla çıktım, hepsi çok yakın arkadaşımdı. Uyarıların aksine ufak tefek tartışmalar dışında hiç büyük zıtlıklar yaşamadık. Bence grupla çıkmak eğlenceli eğer çok yakınsanız birbirinizle. Ama ikinci bir interrail yaparsam tek yaparım. Onun da ayrı bir keyfi olacağını düşünüyorum ve tatmak istiyorum.

Unutamadığın bir anını paylaşabilir misin?
Bir gece hostelin dışında otururken Brezilya milli takımı formalı birini gördüm. 2014 dünya kupası yeni bitmiş ve Brezilya evinde hezimet yaşamıştı. Oradan muhabbet açtım ve bir Brezilyalıyla dünya futbolu konuşmuş oldum. Sonradan bana bir defter armağan etti. Herkesin hayatındaki en ilginç anısını yazdığı bir defter oluşturmak istiyormuş. Her anısını yazan yurtdışı seyahatinde defteri tanımadığına verecek. Böylece defterin bir gün dünyayı dolaşıp ona dönmesini hayal ediyordu. Defter şu an bende, bir sonraki seyahatimde ben de başkasına hediye edeceğim.

İpek Yeni
En beğendiğin şehir hangisi oldu?

Barcelona ve Floransa. Barcelona hayatın, akışın, canlılığın sonuna kadar hissedildiği bi şehir. Aynı zamanda şehir planlaması ve mimarisi çok güzel. Ayak bastığınız anda kalabalığın içine karışıyorsunuz. Floransa ise insana zamanda yolculuk yapmış hissi veriyor, sokaklarında yürümek insanın zamanı unutmasına sebep oluyor. Eski mimarisi, her şeyin olduğu gibi kalması, çok farklı hissettiriyor.

Seni en çok hayal kırıklığına uğratan şehir hangisiydi?
Kesinlikle Paris. Şehrin iğrenç kokusu bi yana bana çok mekanik olduğunu hissettiren bi şehirdi. Yani sanki herkes zorunluluktan şehre koyulmuş gibiydi ya da ben o romantik havaya kapılamadım, bilmiyorum.

WhatsApp-Image-20160508

Yaşadığın en büyük zorluk?
Varsa da şu an hatırlamıyorum! Interrail bence zor geçmesi gereken, bundan keyif almayı öğreten bi yolculuk. Yorgunluktan ölmekten, her bir şehri hasta bi şekilde gezmekten bile çok keyif almıştım.

Unutamadığın bir anını paylaşabilir misin?
Roma’da iki gün üst üste aynı gruba denk gelmiştik. Sokakta bir saat boyunca Pink Floyd şarkıları çalıyorlardı ve çok iyilerdi. İkinci gün tekrar denk geldiğimizde grup üyeleri bir önceki günden bizi tanımışlardı ve kendimi o an gerçekten orada yaşıyormuş gibi hissetmiştim, çok güzeldi.

Muhsine Özsoydan
muhsine.ozsoydan@boun.edu.tr

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic