Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Spring’de Ne Yapsak?

Spring’de Ne Yapsak?

| On 14, Nis 2016

Nazlı Esen ALBAYRAK
n.esenalbayrak@gmail.com

Yoğun ders hayatımızın kısa süreli kurtarıcısı Spring Break’in yaklaşmasıyla birlikte etrafımız tatil planları yapan insanlarla doldu. Bir kısmımız yurt dışına ucuz uçak biletleri kovalarken bir kısmımız aile yanına gitmek için gün sayıyoruz. Kimimizse, diğerlerinin aksine, bu dokuz günlük tatili İstanbul’da geçirmeye mahkumuz. Herkes bir yerlere kaçarken bu şehirde tıkılı kalmak sıkıcı görünüyor olabilir; ama baharın en güzel zamanlarını İstanbul’da da dolu dolu geçirebilmek mümkün.

Normalde gitmeye vakit bulamadığımız oyunları izlemek için Spring Break güzel bir fırsat olabilir. Aşağıda, sezon bitmeden izlemenizi tavsiye ettiğimiz tiyatro oyunlarını derledik.

KIŞ DÖNÜMÜ/MIDWINTER
kış dönümü 3

 

İngiliz yazar Zinnie Harris’in yazdığı, Erdem Avşar’ın çevirisini yaptığı ve Murat Daltaban’ın yönettiği oyun; Dot’un yeni mekanı Kanyon’un üst katında geçtiğimiz Aralık’tan beri seyirciyle buluşuyor.

Yeni salonun ambiyansını oldukça hoş bulduğumuzu söylemeden geçmeyelim. Küçük olması ve seyircilerle sahne arasında az basamak bulundurması samimi bir ortam yaratmış.

Kış Dönümü Dot’un yeni mekanının ilk oyunlarından. 10 yıl süren savaş esnasında kocasını kaybettiğini sanan bir kadının, yıllar sonra onu karşısında görmesiyle değişen yaşamı anlatılıyor. Hayatta kalmanın gerçekten şans olup olmadığını, yeni bir gelecek yazabilmek için insanın nelerden vazgeçebileceğini sorgulatırken, bir anlamda da ışıklı, görsel bir tat sunuyor.kış dönümü 1

Kendi tanıtımını ‘Savaşta herkes kaybeder’ cümlesiyle bitiren oyunda Pınar Töre’nin başarısının altını ayrıca çizmekte yarar var. İzlediğiniz işlerin sizi rahatsız etmesini seviyorsanız, Kış Dönümü gerek sanatsal gerek kurgusal anlamda aradığınız türden bir oyun.

Oyuncular: Pınar Töre, Deniz Türkali, Hülya Gülşen, Cem Sürgit, Can Şıkyıldız

Çocuk Oyuncular: Kerem Tabak, Emre Çavuşoğlu, H. Ege Habip

Tam: 60 TL / Öğrenci: 30 TL

SESSİZLİĞİN İÇİNDENsessizliğin içinden 1

Devlet tiyatrosunun Caddebostan Kültür Merkezi ve Cevahir’de sahnelediği oyun, işitme engellilere özel eğitim veren bir okulda başlıyor. İdeal bir öğretmen gibi görünen ve öğrencileri gibi sağır olmayan James Leeds, kısa süre içinde duyanların dünyasına girmemekte oldukça ısrarcı yeni bir öğrenciyle tanışıyor. Sarah, bu andan itibaren James’in hayatında özel bir yere sahip oluyor.

İki perde boyunca konuşmalara ek olarak işaret dilinin de devamlı kullanıldığı oyun, ‘duymamak’ probleminin toplumsal hayatın başladığı noktada ne gibi etkilerinin olabileceğini gösteriyor. Özellikle duyanlar ve duymayanlar dünyalarının birbirinden nasıl ayrıldığı, bu bambaşka iki dünya arasında bir köprü kurabilmenin ne kadar zor olabileceği izleyicinin gözüne sokuluyor.sessizliğin içinden 2

 

Oyunculuklar ve dekor ayrıca çok başarılı. Toplumsal bir mesaj verme kaygısı güdülmüyor; ama metnin sürükleyiciliği içinde siz de kendinizi birtakım noktaları irdelemekten alıkoyamıyorsunuz. İkinci perde sona erdiğinde ve oyuncular selam için sahneye çıktıklarında, sizden kendilerini başka bir dilde alkışlamanızı istiyorlar. Bu bile kendi başına sizi başka bir dünyanın içine nazikçe davet etmeye yetiyor.

Sessizliğin İçinden, sezon sonuna kadar sahnelenmeye devam edecek.

Oyuncular: Ebru Aytürk Evren, Cem Zeynel Kılıç, Aylin Gürsoy, M. Coşkun Ülgen, Tuncay Koçal, Canan Maktal, Elvan Boran, Yasin Yiğit, Buse Yörükoğlu, Bingül Utsukarcı, Zehra Gül Yiğit, Selda Işıktaş Yıldız

Tam: 10 TL / Öğrenci: 6 TL

ANTABUSantabus 1

İstanbul Tatbikat Sahnesi’nde geçtiğimiz seneden beri sahnelenen oyun, Seray Şahiner’in aynı adlı kitabından senaryoya uyarlanmış. Yönetmenliğini İlham Yazar, sanat yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu yapıyor.

Bir kamyonetin arkasında İstanbul’a gelen Leyla’nın hikayesi anlatılıyor oyunda. Geldiği ilk andan itibaren hayal kırıklıkları yaşamaya başlıyor. Çok da bilmediğimiz şeyler değil aslında. Her gün gördüğümüz, duyduğumuz, hatta bizzat öznesi olduğumuz; ama kulak tıkadığımız, gazetede denk gelince hemen sayfayı çevirdiğimiz bir gerçekliği izliyoruz.

Ağır ve dramatik konunun huzursuzluğunu hissettirerek, yer yer de araya serpiştirilmiş trajikomik repliklerle güldürerek seyirciyi içine alan bir oyun Antabus. Nihal Yalçın’ın tek kişilik performansıyla da iddiasını arttırıyor.

Görünen o ki, Antabus bir süre daha Tatbikat Sahnesi’nde seyircilerini bekliyor olacak.

Oyuncular: Nihal Yalçın

Tam: 44 TL

39 BASAMAK39 basamak 1

 

John Buchan’ın aynı adlı romanından uyarlanan oyun, geçtiğimiz Şubat ayından beri Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahneleniyor. Roman tiyatroya uyarlanırken, Hitchcock’un aynı adlı filminin aksine, polisiye yönü azaltılıp mizahi yönü öne çıkarılmış.

Mehmet Birkiye’nin yönetmenliğinde, olabildiğince teatral ögeler ve komedi unsurları içeren oyunun kostüm ve dekor kullanımı da oldukça başarılı. Özellikle oyunculukları için bile insanda tekrar izleme isteği uyandırdığı söylenebilir. Salonun büyüklüğü dolayısıyla ses konusunda birtakım sorunlar yaşandığı belirtilmiş, mümkünse önlerden izlemekte fayda var.39 basamak 2

 

39 Basamak da özgün kurgusu ve görülmeye değer sahne kullanımıyla bu sezon Zorlu PSM’de izleyiciyle buluşmaya devam edecek.

Oyuncular: Engin Hepileri, Demet Evgar, Bülent Şakrak, Okan Yalabık

Tam: 60 TL Öğrenci: 40 TL

ŞEMPANZELERşempanzeler 1

 

Bursa’nın yeni açılan sanat mekanı SanatMahal’in ilk oyunlarından olan Şempanzeler, İstanbul’a ikinci kez geliyor. Simon Block’ın yazdığı, İlksen Başarır’ın çevirmenliğini üstlendiği, Cem Uslu’nunsa yönetmenliğini yaptığı oyun, modern zaman kadın-erkek ilişkilerini neoliberal bir düzende işleyen bir kara komedi olarak tanımlanabilir.

Sıradan bir şekilde başlayan bir cumartesi gününün, bebek bekleyen genç bir çift için o kadar da sıradan bitmeyebileceğini gördüğümüz oyun, 21 Nisan’da Kozyatağı Kültür Merkezi’nde olacak.

Oyuncular: Erkan Bektaş, Emel Çölgeçen, Kerem Atabeyoğlu, Şenol Önsel

Tam: 40 TL Öğrenci: 25 TL

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic