Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Tercihler Başlarken Boğaziçi Üniversitesine Bir Bakış

Tercihler Başlarken Boğaziçi Üniversitesine Bir Bakış

| On 28, Tem 2016

Üniversite tercihleri yarın başlıyor. Tercih yapacak öğrenciler karar verme aşamasında. YÖK yaşanan olaylar nedeniyle daha önce 26 Temmuz – 2 Ağustos olan tercih dönemini erteleyerek 29 Temmuz – 3 Ağustos olarak belirledi. Dinamik Gazete olarak Boğaziçi Üniversitesini düşünen öğrencilere yardımcı olmak için üniversitemizin avantaj ve dezavantajlarını sıraladık.

Boğaziçi’ne neden gelmelisiniz?

1) Türkiye’nin tartışmasız en güzel eğitim ortamlarından biri

Güney Kampüs’ü gören herkesin kabul edeceği gibi üniversitemiz muhteşem bir kampüse sahip. Çimleriyle, manzarasıyla, tarihi taş binalarıyla, kedileriyle günlerinizi geçirirken sizi çok mutlu edecek, mezun olduktan sonra da çok özleyeceğiniz, sık sık ziyaret etmek isteyeceğiniz bir kampüs burası. Alt tarafında Tevfik Fikret Köşkü, Aşiyan Mezarlığı ve Bebek’in uzandığı, üst taraftansa Hisarüstü ve Etiler’e çıkabileceğiniz kampüste güney yokuş ve yokuş üzerinde pit-stop olarak kullanılan “petek” de çok meşhurdur.

2

2) Öğrenci ve akademisyen kalitesi

Boğaziçi’ndeki bütün bölümler üniversite sınavından çok yüksek dereceyle öğrenci alır. Bu da Türkiye’nin en iyi öğrencilerinin Boğaziçi Üniversitesinde buluşması anlamına geliyor.
Akademik kadronun büyük bir bölümü akademik derecelerini yurtdışından almış ve Boğaziçi geçmişine sahip isimlerden oluşur. İyi eğitimin en önemli kaynağının iyi akademisyen olduğunu düşünürsek Boğaziçi bu konuda da önemli bir fırsat sunuyor.

3

3) Uluslararası alanda tescillenmiş önemli bir isim: Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi, mezun olduğunuzda okumuş olmaktan gurur duyacağınız bir üniversite. Geçtiğimiz yıllarda uluslararası alanda tarafsız kurumlarca yapılan en iyi üniversiteler sıralamasında kendisine ilk 200’de yer bulmuş ve Türkiye’deki üniversiteler arasında daima ilk sıralarda yer almıştır.

Bu yıl 149. mezunlarını veren, kendi içinde oluşturduğu kültürünü öğrencileriyle, mezunlarıyla, akademisyenleri ve çalışanlarıyla devam ettiren bir üniversiteye gelmiş olacaksınız eğer Boğaziçi’ni tercih ederseniz.

6

4) Öğrenci kulüpleri ve Sosyal Aktiviteler

Boğaziçi Üniversitesinin birbirinden farklı alanlarda faaliyet gösteren 42 öğrenci kulübüyle sosyal alanda da güçlü bir profili var. Neredeyse her alanda kendinizi geliştirebileceğiniz ve eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bu kulüplerin yaptığı etkinliklerle kampüste hiçbir hafta boş geçmiyor.

5

Boğaziçi’ne Neden Gelmemelisiniz?


1) Yurt İmkanları ve Ev Kiraları

Eğer İstanbul dışından veya İstanbul’un Anadolu yakasından geliyorsanız yurtlarda kalmak özellikle ilk yıllarınızda sizin için en güzel çözüm. Ama bu yurtların 6 kişilik odalardan oluştuğunu ve odaların pek de geniş olmadığını unutmayın. Superdorm’da tek kişilik odada kalmak da her zaman bir seçenek tabii ki ama buna güvenmeden fiyatlara göz atmanızı öneriyoruz.

Diğer bir seçenek de her üniversitelinin hayalindeki “eve çıkmak”. Her ne kadar metro sayesinde artık üniversiteden İstanbul’un birçok semtine rahatlıkla gidilebilse de üniversitenin konumu bu semtlerde dahi nispeten ucuz ve oturulabilir bir ev bulmayı zorlaştırıyor. Kampüslerin bulunduğu Hisarüstü Mahallesi’nde ise ev kiraları mantıksal rakamların çok üzerinde.

bigimage-5

2) Kilyos

Kimileri bunu bir avantaj olarak nitelendirse de hayatın bir senesini Kilyos’ta geçirmek birçokları için oldukça olumsuz bir durum. Kilyos Kampüs Boğaziçi Üniversitesinde hazırlık eğitimlerinin verildiği kampüstür ve hazırlık senenizde okul size bu kampüs dışında bir yurt sağlamaz.

Güney Kampüs’e doğrudan ulaşım aracı sadece 59RK isimli bir belediye otobüsü olan Kilyos Kampüs’te yakınlardaki yerleşim yerlerine (Uskumruköy, Arıköy, Zekeriyaköy) düzenli mekikler çalışmakta. Belediye otobüsüyle Güney Kampüs’e ulaşımın süresiyse yaklaşık 60 dakika.

Geçen yıl kendi işlettiği rüzgar santraliyle Türkiye’de kendi enerji ihtiyacını karşılayabilen ilk kampüs olan Kilyos’ta bir spor salonu, 3 yurt ve bir eğitim binası bulunuyor.

yadyok-saritepe21

3) Muhit

Boğaziçi Üniversitesi her ne kadar İstanbul’un merkezlerine yakınlığıyla ön plana çıksa da kampüslerin yer aldığı Hisarüstü mevki öğrencilere pek de hitap etmiyor. Öğrenci cafeleri ve kapalı mekanları konusunda son yıllarda ilerleme kaydedildi fakat dar sokakları ve gecekondulaşmış yapılarıyla Hisarüstü hala öğrenciler için ferah bir ortam olmaktan çok uzak.

asfalt1_274076500

4) Çok insan var çok!

Boğaziçi çok güzel kampüslere sahip olsa bile derslerin gerçekleştirilebileceği binalar kısıtlı ve kesinlikle 15 bin kişi için yeterli alan olduğunu söyleyemeyiz. Kış aylarında oturacak kapalı alan bulamamak, kütüphanenin ve study’lerin final dönemlerinde tamamen dolu olması, kantinlerin yetersiz kalması, yemekhane sırası gibi problemleri ortaya çıkaran bu kalabalığa rağmen okul her yıl daha çok öğrenci almaya devam ediyor.

100_8826

Kampüsler ve Fakülteler

Her ne kadar birçok insan Boğaziçi’ndeki ilk gününden önce fark etmese de Güney Kampüs Boğaziçi’nin tek kampüsü değildir. Kuzey, Hisar, Uçaksavar, Kilyos ve Kandilli Kampüsleri de Boğaziçi Üniversitesinin kampüsleri olarak bölümlere ev sahipliği yaparlar. Çok büyük bir ihtimalle diğer kampüslerde, Güney Kampüs’ten daha fazla vakit geçireceğinizi şimdiden söyleyelim. Yurtların büyük kısmı Kuzey Kampüs’te yer alırken mühendislik ve kitle matematik derslerinin büyük kısmı da bu kampüste verilir.

Boğaziçi Üniversitesinde 4 fakülte ve iki yüksekokul bulunur: Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen –Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda yer alan bölümler tüm derslerini (Turizm İşletmeciliği, Uluslararası Ticaret, Yönetim Bilişim Sistemleri) Hisar Kampüs’te alır. Eğer hazırlık senenizde yurtlardan yararlanmak istemezseniz yabancı dil eğitiminizi Kuzey Kampüs’te alacaksınız.

5

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic