Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

ULTRABEBEK

ULTRABEBEK

| On 20, Kas 2016

Farklı üniversitelerin farklı alanlarından birkaç arkadaşın başlattığı, ilgi çekici bir girişim Ultrabebek. Ebeveyn adaylarını çok yakından ilgilendiriyor ve aslında bir sosyal sorumluluk projesi de içeriyor. Ultrabebek’in proje yöneticisi Deniz Lüle (Boğaziçi Üniversitesi İşletme) ve arkadaşı Berk Elmas(İstanbul Üniversitesi Hukuk) bize girişim serüvenlerinden bahsetti. Keyifli okumalar…

1)Öncelikle Ultrabebek hakkında bize kısaca bilgi verebilir misin? Ultrabebek nedir ve kimleri ilgilendirir?
Ultrabebek isimli ürünümüz ebeveyn ve ebeveyn adaylarını yakından ilgilendiren, bebeğin daha anne karnındayken nasıl göründüğünü birebir gösteren, onlara bebeklerine daha doğmadan dokunma imkanı sunan ve anne-baba ve çocuklarına gelecekte anlamlı bir anı olarak kalacak olan bir hizmettir.

2) Sen bu işe nasıl başladın, diğer grup arkadaşların kimler ve onlar hangi görevleri üstleniyor?
Deniz:
Ben şu anda okulumuzda işletme bölümünde okuyorum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Berk’le yine işletmeden olan başka bir arkadaşım sayesinde tanıştım. Tanıştığımızda Ultrabebek projesi artık satışa sunulmak üzereydi, Berk bana projeyi anlattı ve benim de çok hoşuma gitti. “Eğer isterseniz ben de size projenin tanıtımında yardım edebilirim.” dedim ve bu sayede ortaklığımız başladı. Ben genel olarak pazarlama ve reklam konularında arkadaşlarıma yardımcı oluyorum. Berk bizim liderimiz gibi, hem projenin fikir babalarından biri olması hem de teknik işlerden anlamasından dolayı tüm işlerle ilgilenebiliyor. Diğer grup arkadaşlarımızın biri İTÜ’de mühendislik okuyan Arınç, o da genel olarak teknik konularla ilgileniyor ve son olarak da Kudret Hastaneleri Genel Müdürü Aytuğ Şahin bize projenin bazı alanlarında destek veriyor.

3)3d/4d ultrasonla çekilmiş bebek görüntülerini nasıl biçimlendirip bebek bekleyen insanlara sunuyorsunuz, o işleyişten biraz bahseder misiniz?
Berk: Ben küçüklüğümden beri babamın işi sayesinde tıbbi görüntüleme işinin içinde olmam dolayısıyla ultrason cihazlarını ve özelliklerini yakından takip etme fırsatı yakaladım. Daha sonra tamamen kendi çalışmalarımız sonucu doğruluk payı en yüksek olan görüntüyü elde etmeyi mühendis arkadaşlarım ile birlikte sağladım. Ürün ortaya çıktıktan sonra yeni doğmuş bebek kokusuna en yakın olan kokuyu da üzerine serpiştirdikten sonra sunumunu gerçekleştiriyoruz.

4) Bu işe başlarken ilham kaynağınız neydi, etrafınızda buna yönelik bir talep mi görmüştünüz?
Berk:
Küçüklüğümden beri tıp sektörünün içinde olmamdan dolayı anne baba adaylarımızın tatlı heyecanından yola çıkarak, piyasanın bu ürüne ihtiyacı olduğunu düşündüm.

5) İşiniz için gerekli olan finansal kaynağı nereden sağladınız?
Berk: Herhangi bir melek yatırımcıdan yardım almadan kendi bütçemiz ile projeyi gerçekleştirdik.

6) Projeniz şu an hangi aşamada ve nasıl gidiyor, satış yapıyor musunuz?
Şu an İstanbul’da 3, Samsun’da 1 ve Ankara’da 1 klinik olmak üzere satışlarımızı pilot olarak gerçekleştiriyoruz. Başta hemen büyümek yerine küçük satışlarda hatalarımızı görüp ürünümüze gerekli optimizasyonu yaptıktan sonra daha fazla büyümeyi ve hatta yurtdışına da açılmayı planlıyoruz.

7) Biraz da görme engellilerle ilgili sosyal sorumluluk projenizi anlatır mısınız, içeriği nedir ve faydaları neler olacak?
Ultrabebek ailesi olarak görme engellilerin sorunlarını anlıyor ve yakından takip ediyoruz. Şu anda görme engelli ebeveyn adayları için kabartmalı ultrason fotoğrafları kullanılıyor. Biz bunu bir üst seviyeye taşımak istedik ve görme engelli ebeveyn adaylarımızın bebeklerinin şu anda tam olarak ne durumda olduğunu hissetmeleri için ürünümüzü onlara tamamen ücretsiz olarak sunuyoruz. Ultrabebek’le birlikte görme engelli anne adaylarında bebeklerinin ultrason görüntüsünü bir engel olmaktan çıkartmayı amaçlıyoruz.

8) Geçmişe nazaran şu günlerde daha çok girişimcilik hikayesi duyuyoruz. Sizinki de bunlardan biri. Her girişim gibi sizin de belli problemleriniz olmuştur, bunlardan biraz bahseder misiniz? Özellikle bu işi yapan öğrenciler olarak ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?
Berk: En başında farklı bir proje ve olumlu olumsuz birçok yorum ile karşılaştık. Ancak benim yaşadığım en büyük sorun prototip çıkarırken bir anne gözünden bakamadığımı düşünerek hamile anneler ile çok fazla anketsel çalışma yapmam sonucu ürünün piyasaya çıkışının gecikmesi oldu.
Deniz: Ben de pazarlama ve reklam işleriyle uğraşırken bazı olumsuz tepkilerle karşılaştım ürünümüzle ilgili. Hatta okulumuzun Boğaziçi Buddy Facebook grubunda yaptığım paylaşımın altında bayağı bir konuşma oldu, Ultrabebek o gün için popüler konulardan biriydi Buddy’de. Tabii ki olumsuz yorumlar ve eleştiriler ders çıkarmamız açısından da işimize yaradı diyebilirim.

9) Bu ürünü geliştirmek ya da yaygınlaşmasını sağlamak adına ileride neler yapmayı düşünüyorsunuz?
Daha büyük sağlık komplekslerinde ürünümüzün satışını yapmaya başlamak ve yurtdışına da yayılabilmeyi arzu ediyoruz. Bunun dışında ürüne gerçek ten hissiyatını kazandırmak için çalışmalarımız devam etmekte.

10) Son olarak çevrenizden ne tür tepkiler aldınız?
Her işte olduğu gibi olumlu olumsuz birçok tepki ama en nihayetinde genel itibariyle hamile annelerimizden çok güzel geri dönüşler ve iç açıcı cevaplar aldık. Çevremizden gelen tepkilerin bu denli olumlu olması hepimizi mutlu etti.

img_5379

Hazırlayan: Gülcan Güney

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic