Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yok

Vedat Akgiray da Rektörlüğe Aday

Vedat Akgiray da Rektörlüğe Aday

| On 16, Haz 2016

Gelecek 4 yılda Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünü yapacak olan ismin belirleneceği seçim süreci yaklaşırken ilk aday listesi kapandı. Geçen günlerde adaylığını açıklayan Rektör Gülay Barbarosoğlu’nun ardından Prof. Dr. Vedat Akgiray da rektörlük seçimlerinde aday oldu.

Prof. Dr. Vedat Akgiray Hakkında:

Vedat Akgiray 2

Ahmet Vedat Akgiray 1958 yılında İstanbul’da doğdu. Orta ve yüksek öğrenimini Robert Koleji ve Boğaziçi Üniversitesinden aldıktan sonra yüksek lisans ve doktorasını Syracuse Üniversitsinde yaptı. 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamış ve ilerleyen yıllarda İşletme Bölümü Başkanlığını yürütmüştür. 2009 yılında T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başkan olarak atanmış ve görev süresi 2015 yılında bitmesine rağmen 2012 yılında bu görevden ayrılmıştır. Kardeşi Murat Akgiray’la birlikte Bimeks’in kurucusu olan Vedat Akgiray halen Boğaziçi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nde Profesör olarak ders vermeye devam etmektedir.

Seçim Nasıl Gerçekleşiyor?

Kurallar gereği Boğaziçi Üniversitesinde en az 6 adayın seçime girmesi gerekiyor. Gülay Barbarosoğlu’nun ardından Vedat Akgiray’ın da aday olmasıyla aday sayısı ikiye çıktı. Liste kapandığı için YÖK’ün kurallarına uyulması adına bazı profesörler aday olacaklar. Seçimde Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri oy kullanacak ve en yüksek oyu alan 6 aday YÖK’e bildirilecek. YÖK değerlendirme yaptıktan sonra belirlediği üç adayı Cumhurbaşkanına sunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu 3 aday içinden Boğaziçi Üniversitesinin gelecek dönemki rektörünü belirleyecek.

Boğaziçi Üniversitesinde 1992 yılı seçimlerinden beri en çok oyu alan aday rektörlük görevine atanıyor. İlk defa Prof. Dr. Üstün Ergüder’in seçildiği 1992 seçimlerinde diğer adayların rektörlük görevini kabul etmeyeceklerini beyan etmeleriyle başlayan bu gelenek günümüze kadar devam etti.

Yorum Yapın

Dinamik Gazete | Developed by ideanamic